Tramp oilasining boyligi 7,3 milliardga yetdi
Forbes jurnali tomonidan e’lon qilingan yangi hisobotga ko‘ra, AQSh sobiq prezidenti Donald Tramp va uning oilasining moliyaviy holati tarixiy darajada yaxshilangan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
2024 yil noyabridan boshlab ularning umumiy boyligi 3 milliard dollarga oshib, 7,3 milliard dollarga yetdi. Bu natija Donald Trampni dunyoning eng boy shaxslar ro‘yxatida 201-o‘rindan 118-pog‘onaga ko‘tarilishiga olib keldi.
Hisobotda ta’kidlanishicha, moliyaviy o‘sishning asosiy sababi kriptovalyuta bozoridagi muvaffaqiyatli investitsiyalar hisoblanadi. Trampning shaxsiy aktivlari tarkibida taxminan 2 milliard dollar kriptovalyutaga bog‘liq.
Shuningdek, Nyu-York apellyatsiya sudi tomonidan firibgarlik ishi doirasida belgilangan jarimaning bekor qilinishi unga qo‘shimcha 500 million dollar mablag‘ni saqlab qolish imkonini berdi. Donald Tramp o‘z brendini poyabzal, soat va atir kabi mahsulotlarda litsenziyalash orqali yana 400 million dollar daromad oldi.
Melaniya Tramp esa kitoblari, nutqlari va kriptovalyuta loyihalari orqali oilaviy byudjetga 200 million dollar qo‘shdi. Oila a’zolari boshqa biznes loyihalar orqali ham katta daromadga ega bo‘ldilar.
Donald Trampning o‘g‘illari Donald Jr. va Erik American Bitcoin hamda World Liberty Financial kompaniyalaridagi ulushlari orqali daromadlarini oshirdi.
Ivanka Trampning turmush o‘rtog‘i Jared Kushner Affinity Partners investitsiya kompaniyasi orqali 4,6 milliard dollardan ortiq mablag‘ jalb qilib, milliarder maqomini oldi. U shuningdek, Trampning ko‘chmas mulk biznesida 560 million dollarlik ulushga ega.
Mutaxassislar fikricha, Tramp oilasining boyligi keskin oshishi faqat kriptovalyuta bozorining kuchayishi bilan emas, balki ularning turli biznes yo‘nalishlaridagi faoliyati va brendining ta’sir doirasining kengayishi bilan bog‘liq. Shu tariqa, Tramp oilasi moliyaviy jihatdan dunyo elitasi safida mustahkam o‘rin egallab, siyosiy va iqtisodiy ta’sirini yanada kengaytirmoqda.

Богатство семьи Трампа достигло 7,3 миллиарда
Согласно новому отчету журнала Forbes, финансовое положение бывшего президента США Дональда Трампа и его семьи исторически улучшилось. Об этом сообщает Zamin.uz.
С ноября 2024 года их общее состояние увеличилось на 3 миллиарда долларов и достигло 7,3 миллиарда долларов. Этот результат позволил Дональду Трампу подняться с 201-го на 118-е место в списке самых богатых людей мира.
В отчете подчеркивается, что основной причиной финансового роста стали успешные инвестиции на рынке криптовалют. Личные активы Трампа включают примерно 2 миллиарда долларов, связанных с криптовалютой.
Кроме того, отмена штрафа, назначенного Апелляционным судом Нью-Йорка в рамках дела о мошенничестве, позволила ему сохранить дополнительные 500 миллионов долларов. Дональд Трамп получил еще 400 миллионов долларов дохода от лицензирования своего бренда на таких продуктах, как обувь, часы и парфюмерия.
Мелания Трамп внесла в семейный бюджет 200 миллионов долларов благодаря своим книгам, выступлениям и криптовалютным проектам. Члены семьи также получили значительный доход от других бизнес-проектов.
Сыновья Дональда Трампа, Дональд-младший и Эрик, увеличили свои доходы за счет долей в компаниях American Bitcoin и World Liberty Financial.
Муж Иванки Трамп, Джаред Кушнер, привлек более 4,6 миллиарда долларов через инвестиционную компанию Affinity Partners и получил статус миллиардера. Он также владеет долей в размере 560 миллионов долларов в бизнесе Трампа по недвижимости.
По мнению экспертов, резкий рост состояния семьи Трампа связан не только с укреплением рынка криптовалют, но и с их деятельностью в различных бизнес-направлениях и расширением влияния бренда. Таким образом, семья Трампа занимает прочное место в финансовой элите мира, расширяя свое политическое и экономическое влияние.