Amerika Qo‘shma Shtatlarida XX asr aviatsiyasining eng sirli voqealaridan biri yana jamoatchilik e’tiboriga tushdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Sobiq prezident Donald Tramp 1937 yilda parvoz vaqtida bedarak yo‘qolgan mashhur ayol uchuvchi Ameliya Erhartga oid hukumat hujjatlarini maxfiylikdan chiqarish va ommaga e’lon qilish bo‘yicha farmon imzoladi. Bu haqda u o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida ma’lum qildi.
Trampning so‘zlariga ko‘ra, ko‘plab odamlar Ameliya Erhartning hayoti, faoliyati va so‘nggi halokatli parvozi haqida savollar berib kelishgan. Shu sababli, u ushbu masalaga alohida e’tibor qaratib, hukumatda saqlanayotgan barcha ma’lumotlarni ochish imkoniyatini ko‘rib chiqmoqda.
Prezident Ameliya Erhartning yo‘qolishi millionlab insonlarning tasavvurida chuqur iz qoldirgan voqea ekanligini ta’kidladi. Unga ko‘ra, hujjatlar nafaqat so‘nggi parvozga, balki uchuvchining butun hayotiga oid yangi ma’lumotlarni ham ochib berishi mumkin.
Ameliya Erhart 1937 yilda bortnavigator Fred Nunan bilan birgalikda Lockheed L-10E Electra samolyotida dunyo bo‘ylab parvoz qilishni rejalashtirgan edi. Marshrutning asosiy qismi muvaffaqiyatli amalga oshgan, biroq 2 iyul kuni ekipaj Tinch okeanidagi Xaulend oroliga yetib bora olmadi va bedarak yo‘qoldi.
Samolyot aynan shu orolda yonilg‘i quyish uchun to‘xtashi rejalashtirilgan edi. O‘shanda prezident Franklin Ruzvelt qidiruv ishlariga to‘rtta million dollar ajratdi va yuzlab samolyot hamda kemalarni jalb qildi.
Ammo na Ameliya Erhart, na uning navigatori topilmadi. Keyinchalik okean tubidan samolyotning qoldiqlari topilgani haqida xabar berildi.
Yo‘qolish sabablariga oid turli taxminlar mavjud. Ba’zilar samolyotning majburiy qo‘nishi va halokatga uchrashi, boshqalar yapon harbiylari tomonidan asirga olinishi yoki hatto boshqa ism ostida yashashi mumkinligini aytadi.
Ushbu versiyalar orasida fantastik tahminlar ham uchraydi. Ameliya Erhart 1897 yilda tug‘ilgan va aviatsiya tarixida o‘zining jasorati bilan ajralib turgan shaxs edi.
U 1932 yilda Atlantika okeanini yolg‘iz kesib o‘tgan birinchi ayol uchuvchi sifatida tarixga kirgan. Bu yutuq unga jahon miqyosida katta shuhrat olib keldi va aviatsiyada ayollar davrining boshlanishi sifatida qadrlandi.
Sobiq prezident Trampning qarori nafaqat tarixiy sirlarni ochishga xizmat qilishi, balki jamiyatda uzoq yillar davomida muhokama qilinib kelgan savollarga javob berishga umid uyg‘otmoqda. Ushbu hujjatlar ommaga taqdim etilgach, Ameliya Erhartning yo‘qolishi bilan bog‘liq ko‘plab savollarga oydinlik kiritilishi kutilmoqda.

Трамп распорядился открыть документы Амелии Эрхарт
В Соединённых Штатах Америки одно из самых загадочных событий авиации XX века вновь привлекло внимание общественности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Бывший президент Дональд Трамп подписал указ о рассекречивании и публикации правительственных документов, связанных с известной женщиной-пилотом Амелией Эрхарт, которая бесследно исчезла во время полёта в 1937 году. Об этом он сообщил на своей странице в социальной сети.
По словам Трампа, многие люди задавали вопросы о жизни, деятельности и последнем роковом полёте Амелии Эрхарт. Поэтому он уделяет особое внимание этому вопросу и рассматривает возможность раскрытия всей информации, хранящейся в правительстве.
Президент подчеркнул, что исчезновение Амелии Эрхарт оставило глубокий след в воображении миллионов людей. По его мнению, документы могут раскрыть не только детали последнего полёта, но и новую информацию о всей жизни летчицы.
Амелия Эрхарт в 1937 году вместе с бортнавигатором Фредом Нунаном планировала совершить кругосветный полёт на самолёте Lockheed L-10E Electra. Основная часть маршрута была успешно выполнена, однако 2 июля экипаж не смог добраться до острова Хауленд в Тихом океане и бесследно исчез.
Самолёт должен был сделать остановку на этом острове для дозаправки. Тогда президент Франклин Рузвельт выделил четыре миллиона долларов на поисковые работы и привлёк сотни самолётов и кораблей.
Однако ни Амелия Эрхарт, ни её навигатор найдены не были. Позже сообщалось о находке обломков самолёта на дне океана.
Существуют различные предположения о причинах исчезновения. Некоторые считают, что самолёт совершил вынужденную посадку и потерпел крушение, другие предполагают, что её взяли в плен японские военные или что она могла жить под другим именем.
Среди этих версий встречаются и фантастические предположения. Амелия Эрхарт родилась в 1897 году и была личностью, выделявшейся своей смелостью в истории авиации.
В 1932 году она вошла в историю как первая женщина-пилот, пересёкшая Атлантический океан в одиночку. Это достижение принесло ей мировую славу и стало символом начала эры женщин в авиации.
Решение бывшего президента Трампа не только служит раскрытию исторических тайн, но и вселяет надежду на ответы на вопросы, которые обсуждались в обществе на протяжении многих лет. После публикации этих документов ожидается прояснение множества вопросов, связанных с исчезновением Амелии Эрхарт.