Ushbu sanksiyalar dastlab 2015-yilda bekor qilingan edi. Buyuk Britaniya, Fransiya va Germaniya davlatlari Eronning yadro dasturiga oid kelishuv shartlariga rioya qilmagani sababli choralarni yana amaliyotga kiritishga qaror qildi.
Eron prezidenti Mas’ud Pezeshkiyon ushbu qarorni adolatsiz va noto‘g‘ri deb baholadi. Unga ko‘ra, Eron faqat energiya ishlab chiqarishga e’tibor qaratmoqda va qurol yaratish niyatida emas.
Shu bilan birga, G‘arb davlatlari Eronga ishonmasliklarini bildirgan holda mamlakat yadro faoliyatini to‘liq nazorat qilishga imkon bermayotgani va uran zahiralari haqida yetarli ma’lumot bermayotgani haqida tanqidlar bildirdi. Yevropa davlatlari vaziyatni muhokama qilish uchun imkoniyat mavjudligini ta’kidladi.
Isroil esa sanksiyalarni to‘liq qo‘llab-quvvatlab, xalqaro hamjamiyatni qat’iy choralar ko‘rishga chaqirdi. Ushbu voqealar xalqaro siyosatda muhim ahamiyat kasb etmoqda va mintaqaviy hamda global xavfsizlikka ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

ООН восстановила санкции против Ирана
Эти санкции изначально были отменены в 2015 году. Великобритания, Франция и Германия решили вновь применить меры из-за несоблюдения Ираном условий соглашения по ядерной программе.
Президент Ирана Масуд Пезешкион оценил это решение как несправедливое и неправильное. По его словам, Иран сосредоточен только на производстве энергии и не намерен создавать оружие.
В то же время западные страны выразили критику, заявив о недоверии к Ирану, который не позволяет полностью контролировать ядерную деятельность страны и не предоставляет достаточной информации о запасах урана. Европейские государства подчеркнули возможность обсуждения ситуации.
Израиль полностью поддержал санкции и призвал международное сообщество принять решительные меры. Эти события имеют важное значение в международной политике и могут повлиять на региональную и глобальную безопасность.