Xitoyda sobiq vazir poraxo‘rlikda ayblandi
Xitoyda sobiq qishloq xo‘jaligi vaziri Tan Jenszyan poraxo‘rlik jinoyati bo‘yicha ayblanib, ikki yilga kechiktirilgan o‘lim jazosiga hukm qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda NHK telekanali xabar berdi. Sud qaroriga ko‘ra, u siyosiy huquqlardan umrbod mahrum qilinadi va barcha shaxsiy mulklari hamda noqonuniy yo‘l bilan orttirilgan daromadlari davlat foydasiga musodara qilinadi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Tan Jenszyan 2007 yildan 2024 yilgacha markaziy va mahalliy darajadagi turli yuqori lavozimlarda faoliyat yuritgan. U shartnomalar tuzish, xo‘jalik ishlari va kadrlar masalalarida yordam ko‘rsatish nomi ostida tashkilotlar va shaxslardan pora olgan.
Uning olgan porasi jami 268 million yuan, ya’ni taxminan 38 million dollarni tashkil etgan. Sud jarayonida sobiq vazir aybini to‘liq tan oldi va qilmishidan afsus bildirgan.
Sud bu holatni inobatga olib, hukm ijrosini ikki yilga kechiktirdi. Bu shuni anglatadiki, agar mahkum ikki yil ichida yana jinoyat sodir etsa, o‘lim jazosi bajariladi.

В Китае бывший министр обвинён в коррупции
В Китае бывший министр сельского хозяйства Тан Цзэнсянь был обвинён в коррупции и приговорён к отсроченному смертному приговору на два года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил телеканал NHK. Согласно решению суда, он лишён политических прав пожизненно, а все его личные имущества и незаконно приобретённые доходы будут конфискованы в пользу государства.
По данным, Тан Цзэнсянь с 2007 по 2024 год занимал различные высокие должности на центральном и местном уровнях. Он получал взятки от организаций и лиц под предлогом помощи в заключении контрактов, хозяйственных делах и кадровых вопросах.
Общая сумма взяток, полученных им, составила 268 миллионов юаней, что примерно равно 38 миллионам долларов. Во время судебного процесса бывший министр полностью признал свою вину и выразил сожаление о содеянном.
Суд, учитывая эти обстоятельства, отсрочил исполнение приговора на два года. Это означает, что если осуждённый совершит преступление в течение двух лет, смертный приговор будет приведён в исполнение.