Afg‘onistonda Tolibon harakati 28 sentyabr kuni Amerika fuqarosi Amir Amiriy ozod qilinganini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ozod qilingan shaxs Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidentining garovdagilar masalalari bo‘yicha vakili Adam Belerga topshirildi. Ma’lumotlarga ko‘ra, shu oy boshida Vashington vakillari Tolibon bilan mahbuslar almashinuvi yuzasidan muzokaralar olib borgan.
Amiriy qachon va qanday sharoitda qo‘lga olingani haqida aniq ma’lumotlar mavjud emas, lekin manbalar uning 2024 yil dekabridan beri hibsda bo‘lganini bildiradi. Ozod etilgach, Amiriy uyiga yo‘l oldi va Qatar poytaxti Dohada tibbiy tekshiruvdan o‘tdi.
AQSH davlat kotibi Marko Rubio jarayonda ko‘rsatgan yordami uchun Qatar hukumatiga minnatdorlik bildirdi. U shuningdek, prezident Donald Trampning «Birorta amerikalik nohaq ushlab turilsa, uni uyiga qaytarmagunimizcha to‘xtamaymiz» degan so‘zlarini eslatdi.

Талибан освободил американского гражданина, он вернулся домой
В Афганистане движение Талибан 28 сентября объявило об освобождении американского гражданина Амира Амирий. Об этом сообщает Zamin.uz.
Освобожденный был передан представителю президента США по вопросам заложников Адаму Беллеру. По данным, в начале этого месяца представители Вашингтона вели переговоры с Талибаном о обмене заключенными.
Точные данные о том, когда и при каких обстоятельствах Амирий был задержан, отсутствуют, однако источники сообщают, что он находился в заключении с декабря 2024 года. После освобождения Амирий отправился домой и прошел медицинское обследование в Дохе, столице Катара.
Госсекретарь США Марко Рубио выразил благодарность правительству Катара за помощь в процессе. Он также напомнил слова президента Дональда Трампа: «Мы не остановимся, пока не вернем домой каждого несправедливо задержанного американца».