Nigeriyaning Zamfara shtatida yuz bergan falokatli hodisa natijasida 13 kishi halok bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda mamlakat Qattiq minerallar vazirligi matbuot kotibi Segun Tomori ma’lumot berdi. Ma’lum bo‘lishicha, voqea Jabaka qishlog‘ida joylashgan konda sodir bo‘lgan.
Kon qulashi oqibatida ko‘plab odamlar turli darajada jarohat olgan. Vazir Dele Alake ushbu hodisani oldini olish mumkin bo‘lgan, ammo qayg‘uli voqea sifatida baholadi.
Shuningdek, u qutqaruv ishlari to‘liq yakunlangach, mazkur kon faoliyatini to‘xtatish zarurligini ta’kidladi. Bu hodisa mintaqada kon xavfsizligi va nazoratining ahamiyatini yana bir bor ko‘rsatdi.
Mutasaddilar bunday voqealarning takrorlanmasligi uchun zarur choralarni ko‘rishni davom ettirmoqda. Hududda xavfsizlik qoidalariga qat’iy rioya qilish va texnik nazoratni kuchaytirish muhim hisoblanadi.
Shuningdek, jabrlanganlarga zarur tibbiy yordam ko‘rsatilmoqda. Bu kabi falokatlar oldini olish uchun konlarda xavfsizlik standartlari va me’yorlariga qat’iy rioya etilishi lozim.

Обвал шахты в Замфаре унес жизни 13 человек
Об этом сообщил пресс-секретарь Министерства твердых минералов страны Сегун Томори. Известно, что происшествие произошло на шахте, расположенной в деревне Джабака.
В результате обрушения шахты многие люди получили ранения различной степени тяжести. Министр Делэ Алаке оценил это событие как трагедию, которую можно было предотвратить.
Кроме того, он подчеркнул необходимость приостановить деятельность данной шахты после полного завершения спасательных работ. Этот инцидент вновь подчеркнул важность безопасности и контроля на шахтах в регионе.
Ответственные лица продолжают принимать необходимые меры, чтобы такие происшествия не повторялись. В регионе важно строго соблюдать правила безопасности и усилить технический контроль.
Также пострадавшим оказывается необходимая медицинская помощь. Для предотвращения подобных катастроф необходимо строго соблюдать стандарты и нормы безопасности на шахтах.