Slutsky migrantlarga pensiya to‘lashni bekor qilishni taklif qildi
Rossiyada Liberal-demokratik partiya yetakchisi Leonid Slutsky migrantlarga ijtimoiy pensiya to‘lashni bekor qilish taklifini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U bu fikrini “Gazeta.ru” portaliga bergan intervyusida ma’lum qildi. Slutskyning ta’kidlashicha, mamlakatda yuzaga kelgan murakkab ijtimoiy va iqtisodiy vaziyat, jumladan, harbiy harakatlar, demografik inqiroz hamda byudjetga tushayotgan bosim fonida har bir so‘m muhim ahamiyatga ega.
Shuning uchun pensiyalar faqat Rossiya fuqarolariga berilishi lozim, deya u fikr bildirdi. Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, o‘tgan yili Rossiyaga qariyb 600 ming migrant kelgan bo‘lib, bu so‘nggi 30 yil ichidagi rekord ko‘rsatkichdir.
Agar Slutsky taklifi qabul qilinsa, bu Rossiya byudjeti va pensiya tizimiga tushayotgan bosimni sezilarli darajada kamaytirishi mumkin. Hozirgi qonunchilikka muvofiq, migrantlar Rossiyada kamida o‘n besh yil yashagan va pensiya yoshiga yetgan taqdirda ijtimoiy pensiyaga haqli hisoblanadi.

Slutsky предложил отменить выплату пенсий мигрантам
Лидер Либерально-демократической партии России Леонид Слуцкий предложил отменить выплату социальных пенсий мигрантам. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он заявил об этом в интервью порталу «Газета.ru». По словам Слуцкого, сложная социально-экономическая ситуация в стране, включая военные действия, демографический кризис и нагрузку на бюджет, делает каждый рубль важным.
Поэтому пенсии должны выплачиваться только гражданам России, отметил он. Согласно статистическим данным, в прошлом году в Россию приехало около 600 тысяч мигрантов, что является рекордным показателем за последние 30 лет.
Если предложение Слуцкого будет принято, это может значительно снизить нагрузку на российский бюджет и пенсионную систему. В соответствии с действующим законодательством, мигранты имеют право на социальную пенсию, если прожили в России не менее пятнадцати лет и достигли пенсионного возраста.