Quyoshda so‘nggi uch oyning eng kuchli chaqnashi
Koinot olamining sirli va qudratli hodisalari inson zehnini doimo hayratga soladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
28 sentyabr kuni Quyosh yuzasida so‘nggi uch oy davomida eng kuchli chaqnash qayd etildi. Koinot tadqiqotlari institutining Quyosh astronomiyasi laboratoriyasi ushbu hodisa haqida ma’lumot berdi.
Olimlarning ta’kidlashicha, Toshkent vaqti bilan soat 13:43 da Quyoshning sharqiy qismida M6.4 sinfidagi kuchli impulsiv chaqnash yuz berdi. Bu hodisa iyun oyidan beri kuzatilgan barcha faolliklardan kuchliroq bo‘lib, Quyoshda energiyaning keskin portlashi sifatida qayd etildi.
Chaqnash oldidan Quyosh yuzasida faollik oshishi kuzatildi. Ayniqsa, 26 sentyabr oqshomidan boshlab chaqnashlar soni ko‘paydi va 27 sentyabr kuni 24 soat ichida 19 marta chaqnash sodir bo‘ldi.
Ilgari olimlar faollik pasayib, energiya zaxirasi kamayayotgani haqida fikr bildirgan bo‘lsa-da, 28 sentyabrda yuz bergan yangi kuchli chaqnash bu taxminlarni inkor etdi. Mutaxassislar hodisaning Yerga ta’siri bo‘yicha turli fikrlarga ega.
Laboratoriya ma’lumotlariga ko‘ra, hodisa vaqtida katta miqdorda plazma koinotga otilgan, biroq uning dastlabki tezligi Quyosh tortishish kuchini yengishga yetarli bo‘lmagan. Shuning uchun otilgan moddalar sayyoralararo fazoga chiqmay, qisqa vaqt ichida yana Quyosh yuzasiga qaytishi mumkin.
Bu esa “Quyosh botishida plazmadan iborat yomg‘ir” hodisasi yuz berish ehtimolini oshiradi. Astronomlar ta’kidlaydiki, bunday hodisalar koinotdagi umumiy energetik muvozanatga va Yer atrofidagi fazo ob-havosiga ta’sir qilishi mumkin.
Hozircha Yerda salbiy oqibatlar kuzatilmagan bo‘lsa-da, kuzatuvlar davom ettirilmoqda. Shunday qilib, Quyoshda sodir bo‘lgan navbatdagi yirik chaqnash koinotning qudrati va nazoratdan tashqari jarayonlarga boy ekanligini yana bir bor isbotladi.

Самый мощный всплеск за последние три месяца на Солнце
Таинственные и могущественные явления космоса всегда вызывают восхищение у человеческого разума. Об этом сообщает Zamin.uz.
28 сентября на поверхности Солнца зафиксировано самое мощное за последние три месяца вспышка. Об этом событии сообщила лаборатория солнечной астрономии Института космических исследований.
По словам ученых, в 13:43 по ташкентскому времени на восточной части Солнца произошла мощная импульсная вспышка класса M6.4. Это событие оказалось сильнее всех активностей, наблюдавшихся с июня, и было зафиксировано как резкий взрыв энергии на Солнце.
Перед вспышкой наблюдалось увеличение активности на поверхности Солнца. Особенно с вечера 26 сентября количество вспышек возросло, и 27 сентября за 24 часа произошло 19 вспышек.
Ранее ученые предполагали, что активность снижается, а запас энергии уменьшается, однако новая мощная вспышка 28 сентября опровергла эти предположения. Специалисты имеют различные мнения относительно влияния этого события на Землю.
Согласно данным лаборатории, во время события в космос было выброшено большое количество плазмы, однако ее начальная скорость была недостаточна, чтобы преодолеть силу притяжения Солнца. Поэтому выброшенные вещества могут не выйти в межпланетное пространство, а в короткое время вернуться на поверхность Солнца.
Это увеличивает вероятность возникновения явления «дождь из плазмы при заходе Солнца». Астрономы подчеркивают, что такие явления могут влиять на общий энергетический баланс в космосе и на погодные условия в околоземном пространстве.
Пока на Земле не наблюдается негативных последствий, но наблюдения продолжаются. Таким образом, очередная крупная вспышка на Солнце вновь доказала могущество космоса и богатство процессов, выходящих из-под контроля.