Qozog‘istonda yo‘qolgan qurollar yana topildi
Qozog‘istonda 2022 yil yanvar oyida yuzaga kelgan tartibsizliklardan keyin yo‘qolgan qurol-yarog‘larning yana bir qismi topildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Milliy xavfsizlik qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, sentyabr oyida mamlakatning 12 hududida o‘tkazilgan qidiruv ishlari davomida 60 dan ortiq qurol va to‘rt mingdan ziyod o‘q-dori musodara qilindi. Tintuvlar Olmaota va Chimkent shaharlarida, shuningdek, Atirau, Jambil, Qarag‘anda, Qizilo‘rda, Turkiston, G‘arbiy Qozog‘iston va Olmaota viloyatlarida hamda Ulitau, Yettisuv va Abay hududlarida olib borildi.
Topilgan qurollar orasida uchta Kalashnikov avtomati, o‘n olti pistolet, qirq uch ov miltig‘i, to‘rtta granata va minglab o‘q-dori mavjud. Shuningdek, 2022 yil yanvar oyida o‘nga yaqin qurolni o‘g‘irlagan shaxslar aniqlangan, ammo qo‘mita topilgan qurollarning aniq qayerdan va qanday sharoitda chiqqani haqida ma’lumot bermadi.
So‘nggi uch yil davomida huquq-tartibot organlari vaqti-vaqti bilan “Qonli yanvar” voqealari paytida yo‘qotilgan qurol va o‘q-dorilarning bir qismini topib kelmoqda. Masalan, 2023 yil aprel oyida Ichki ishlar vazirligi bir necha yuzlab qurollarni musodara qilgani haqida xabar bergan, biroq ularning barchasi tartibsizliklar vaqtida do‘konlardan o‘g‘irlangan qurollar ekanligini isbotlay olmagan.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, 2022 yildan buyon Milliy xavfsizlik qo‘mitasi jami 608 ta qurolni musodara qilgan. Shu bilan birga, Ichki ishlar vazirligi oldinroq 1700 dan ortiq qurolning taqdiri hanuz noma’lumligini bildirgan edi.
Eslatib o‘tish joizki, 2022 yil yanvar oyida Olmaota va boshqa shaharlarda suyultirilgan gaz narxining oshishi sababli keng ko‘lamli namoyishlar bo‘lib o‘tgandi. Olmaotada bu noroziliklar qurollangan shaxslar ishtirokidagi tartibsizliklarga aylangan va namoyishchilar bilan xavfsizlik kuchlari o‘rtasida keskin to‘qnashuvlar yuzaga kelgan.

В Казахстане вновь найдены пропавшие оружия
В Казахстане после беспорядков, произошедших в январе 2022 года, была найдена еще часть пропавшего оружия. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Комитета национальной безопасности, в сентябре в 12 регионах страны в ходе поисковых мероприятий было изъято более 60 единиц оружия и свыше четырех тысяч боеприпасов. Обыски проводились в городах Алматы и Шымкент, а также в Атырау, Жамбылской, Карагандинской, Кызылординской, Туркестанской, Западно-Казахстанской и Алматинской областях, а также в регионах Улытау, Жетысу и Абая.
Среди найденного оружия — три автомата Калашникова, шестнадцать пистолетов, сорок три охотничьих ружья, четыре гранаты и тысячи боеприпасов. Также были выявлены лица, укравшие около десяти единиц оружия в январе 2022 года, однако комитет не сообщил, откуда именно и при каких обстоятельствах было найдено оружие.
За последние три года правоохранительные органы время от времени находят часть оружия и боеприпасов, потерянных во время событий «Кровавого января». Например, в апреле 2023 года Министерство внутренних дел сообщило о изъятии нескольких сотен единиц оружия, однако не смогло доказать, что все они были украдены из магазинов во время беспорядков.
По официальным данным, с 2022 года Комитет национальной безопасности изъял в общей сложности 608 единиц оружия. При этом ранее Министерство внутренних дел сообщало, что судьба более 1700 единиц оружия остается неизвестной.
Напомним, что в январе 2022 года в Алматы и других городах прошли масштабные протесты из-за повышения цен на сжиженный газ. В Алматы эти протесты переросли в беспорядки с участием вооруженных лиц и привели к жестким столкновениям между демонстрантами и силами безопасности.