Unga ko‘ra, bu qaror Amerika kino sanoatini himoya qilish maqsadida qabul qilindi. Hozircha boj qanday huquqiy asosda joriy etilishi aniq emas.
Oq uy va yirik kino kompaniyalari bu masalada izoh bermagan. Mutaxassislar esa bu qaror Gollivudning xalqaro faoliyatiga katta ta’sir ko‘rsatishi mumkinligini ta’kidlamoqda.
Tahlilchilarning fikricha, boj tufayli film ishlab chiqarish xarajatlari oshishi ehtimoli bor va bu tomoshabinlar uchun kinolar narxining qimmatroq bo‘lishiga olib kelishi mumkin. Shuningdek, xorijda suratga olinadigan yirik loyihalar ham xavf ostida qolishi mumkin.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, AQSh kino sanoati 2023 yilda 22,6 milliard dollarlik eksportni amalga oshirgan. Yangi siyosat esa bu ko‘rsatkichlarning kamayishiga va xalqaro hamkorlikning qiyinlashishiga sabab bo‘lishi mumkin.
Bu holat Amerika kino sanoatining xalqaro maydondagi mavqeiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi ehtimoldan holi emas.

Трамп ввел 100-процентную пошлину на иностранные фильмы
Президент США Дональд Трамп объявил о введении 100-процентной пошлины на все иностранные фильмы, ввозимые в страну. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, это решение принято с целью защиты американской киноиндустрии. Пока не ясно, на каком юридическом основании будет введена пошлина.
Белый дом и крупные киностудии не комментировали этот вопрос. Эксперты же отмечают, что это решение может значительно повлиять на международную деятельность Голливуда.
По мнению аналитиков, из-за пошлины могут возрасти затраты на производство фильмов, что приведет к увеличению стоимости билетов для зрителей. Кроме того, под угрозой могут оказаться крупные проекты, снимаемые за рубежом.
Согласно официальным данным, американская киноиндустрия в 2023 году экспортировала продукции на сумму 22,6 миллиарда долларов. Новая политика может привести к снижению этих показателей и усложнению международного сотрудничества.