Vyetnamda “Bualoy” to‘foni 13 kishini o‘ldirdi
Vyetnamda “Bualoy” to‘foni kuchli shamol va yomg‘ir bilan birga yuz berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Natijada kamida 13 kishi halok bo‘ldi, 46 kishi jarohat oldi, shuningdek, bir necha kishi bedarak yo‘qolgan. To‘fon qirg‘oqqa urilib, ko‘plab uylar vayron bo‘ldi, elektr tarmoqlari uzilib, yo‘llar suv ostida qoldi.
Kechga yaqin to‘fon zaiflashib, Laos tomon harakat qildi. Hukumat ma’lumotlariga ko‘ra, 44 mingdan ortiq uy zarar ko‘rgan va minglab gektar ekin maydonlari suv ostida qolgan.
O‘n minglab oilalar elektr energiyasiz qoldi. Bosh vazir favqulodda vaziyatlarga tayyor turish uchun xizmatlarni safarbar etdi.
Mutaxassislar kuchli yomg‘ir va suv toshqini xavfi hali ham davom etayotganini ogohlantirmoqda. Aholi favqulodda vaziyatlarga ehtiyotkorlik bilan yondashishi zarur.
Hududda xavfsizlik choralarini kuchaytirish va zarur yordam ko‘rsatish ishlari davom etmoqda. To‘fonning oqibatlarini bartaraf etish uchun davlat va mahalliy tashkilotlar birgalikda faol ish olib bormoqda.

Во Вьетнаме тайфун «Буа Лой» унес жизни 13 человек
В результате погибло не менее 13 человек, 46 получили ранения, а также несколько человек числятся пропавшими без вести. Ураган обрушился на побережье, разрушив множество домов, были отключены электросети, дороги оказались затоплены.
К вечеру ураган ослабел и направился в сторону Лаоса. По данным правительства, более 44 тысяч домов получили повреждения, а тысячи гектаров посевных площадей оказались под водой.
Десятки тысяч семей остались без электроэнергии. Премьер-министр мобилизовал службы для готовности к чрезвычайным ситуациям.
Специалисты предупреждают, что риск сильных дождей и наводнений сохраняется. Населению необходимо с осторожностью относиться к чрезвычайным ситуациям.
В регионе продолжаются работы по усилению мер безопасности и оказанию необходимой помощи. Государственные и местные организации совместно активно работают над устранением последствий урагана.