Ispaniya Isroilga qurol yetkazishni taqiqladi
El Pais nashrining xabar berishicha, Ispaniya hukumati Amerika Qo‘shma Shtatlariga tegishli kema va samolyotlarning mamlakatdagi harbiy bazalari orqali Isroilga qurol olib o‘tishini taqiqladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, bu taqiq Rota (Kadis viloyati) va Moron-de-la-Frontera (Sevilya viloyati) bazalariga taalluqlidir. Yangi qarorga muvofiq, taqiq nafaqat to‘g‘ridan-to‘g‘ri Isroilga yo‘l olgan kema va samolyotlarga, balki boshqa davlatlarda oraliq to‘xtov qilgan va oxirgi manzili Isroil bo‘lgan harbiy transportlarga ham tatbiq etiladi.
Shu bilan birga, Ispaniya hozircha AQSH harbiy samolyot va kemalarining mamlakat hududida to‘xtaganda ularni tekshirishni amalga oshirmaydi. Tahlilchilarning fikricha, Pentagon yuk mazmunini oshkor qilmasligi mumkin, bu esa ittifoqchilar o‘rtasida ishonchning zaiflashishiga olib kelishi ehtimoldan xoli emas.
So‘nggi paytlarda G‘azo mintaqasidagi vaziyat sababli Ispaniya Isroilga nisbatan qat’iyroq siyosat yuritmoqda. Mamlakat hukumati allaqachon Isroilga qurol-yarog‘ yetkazib berishni to‘xtatgan.

Испания запретила поставки оружия в Израиль
По сообщению издания El Pais, правительство Испании запретило проход американских кораблей и самолетов с оружием для Израиля через военные базы страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно официальным данным, запрет касается баз в Роте (провинция Кадис) и Морон-де-ла-Фронтера (провинция Севилья). Согласно новому решению, запрет распространяется не только на корабли и самолеты, направляющиеся непосредственно в Израиль, но и на военный транспорт, который делает промежуточные остановки в других странах и конечным пунктом назначения которого является Израиль.
В то же время Испания пока не проводит проверки американских военных самолетов и кораблей при их остановках на территории страны. По мнению аналитиков, Пентагон может не раскрывать содержимое грузов, что может привести к ослаблению доверия между союзниками.
В последнее время из-за ситуации в секторе Газа Испания проводит более жесткую политику в отношении Израиля. Правительство страны уже прекратило поставки оружия в Израиль.
В настоящее время премьер-министр Педро Санчес предлагает новые меры. Среди них — полный эмбарго на поставки оружия, запрет въезда в страну израильских чиновников, подозреваемых в военных преступлениях, прекращение военного сотрудничества и расширение гуманитарной помощи палестинцам.