Netanyahu Qatar xavfsizlik xodimi o‘limi uchun uzr so‘radi
Suhbat davomida Netanyahu 9-sentyabr kuni Isroil tomonidan Doha hududiga amalga oshirilgan zarba natijasida Qatar xavfsizlik xizmati xodimi halok bo‘lganligi uchun uzr so‘radi. Bu haqda amerikalik Axios nashri Isroildagi uch nafar yuqori martabali rasmiy manbaga tayangan holda xabar berdi.
Qiziqarli jihati shundaki, Isroil va Qatar hukumati ushbu voqea yuzasidan ommaga rasmiy bayonot bermadi. Shu sababli bu xabar ijtimoiy tarmoqlarda va ommaviy axborot vositalarida turli taxminlar va shov-shuvlarga sabab bo‘ldi.
Axios nashrining ma’lumotiga ko‘ra, uzr so‘rash Qatarning vositachilik faoliyatiga qaytishi uchun asosiy shart sifatida qo‘yilgan. Doha hukumati G‘azoda davom etayotgan qurolli to‘qnashuvlarni to‘xtatish va garovdagilarni ozod qilish bo‘yicha muzokaralarda muhim arab vositachisi hisoblanadi.
Netanyahuning telefon qo‘ng‘irog‘i AQShga rasmiy tashrifi davomida amalga oshirildi. AQSh rasmiylari va Isroil manbalari fikricha, Qatarning vositachiligi qayta tiklanmasa, kelishuvga erishish imkoniyatlari juda past bo‘ladi.
Shuning uchun kechirim so‘rash diplomatik jarayonda muhim ahamiyat kasb etmoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, 9-sentyabr kuni berilgan zarba asosan HAMAS yetakchilariga qaratilgan edi.
Biroq natijada quyi darajadagi amaldorlar, jumladan Qatar xavfsizlik xizmati vakili ham halok bo‘ldi. Isroil tomoni hujumni yuqori martabali terrorchilarga qarshi amalga oshirilganini ta’kidlaydi.
Shu bilan birga, bu harakat diplomatik maydonda jiddiy inqirozga sabab bo‘ldi. Bir qator arab davlatlari Isroilning ushbu harakatini qattiq tanqid qildi va uni xalqaro me’yorlarni buzish deb baholadi.
Bu voqea mintaqadagi aloqalarni yanada murakkablashtirdi va barcha tomonlar uchun muhim muammo bo‘lib qolmoqda. Netanyahuning AQShdagi tashrifi va prezident Donald Tramp bilan uchrashuvi ortidan muzokaralarga yanada katta e’tibor qaratilmoqda.
Oq uy yaqin kunlarda urushni to‘xtatish bo‘yicha keng qamrovli kelishuvni e’lon qilishga intilayotgani bildirildi. Tramp esa ommaga bu haqda tez orada so‘nggi ma’lumotlarni yetkazishga umid qilmoqda.
Shu nuqtai nazardan, Isroilning Qatardan kechirim so‘rashi ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarni yumshatish bilan birga, hozirgi keskin diplomatik vaziyatni barqarorlashtirish va muzokaralar uchun yangi imkoniyatlar yaratishi mumkin.

Нетаньяху извинился за смерть сотрудника безопасности Катара
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху 28 сентября провел телефонный разговор с главой правительства Катара Мухаммадом бин Абдурахманом Аль Тани. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе беседы Нетаньяху извинился за гибель сотрудника службы безопасности Катара в результате удара, нанесенного Израилем по территории Дохи 9 сентября. Об этом сообщил американский портал Axios со ссылкой на трех высокопоставленных израильских официальных лиц.
Интересно, что правительство Израиля и Катара не делали официальных заявлений по этому инциденту. По этой причине новость вызвала различные предположения и слухи в социальных сетях и СМИ.
По данным Axios, извинения были выдвинуты как основное условие для возобновления посреднической деятельности Катара. Правительство Дохи является важным арабским посредником в переговорах по прекращению вооруженных столкновений в Газе и освобождению заложников.
Телефонный звонок Нетаньяху состоялся во время его официального визита в США. По мнению американских чиновников и израильских источников, если посредничество Катара не будет восстановлено, шансы на достижение соглашения будут крайне низкими.
Поэтому извинения имеют важное значение в дипломатическом процессе. По информации, удар 9 сентября был направлен в основном против лидеров ХАМАС.
Однако в результате погибли и низкоуровневые чиновники, в том числе представитель службы безопасности Катара. Израильская сторона подчеркивает, что атака была нацелена на высокопоставленных террористов.
Вместе с тем, это действие вызвало серьезный кризис на дипломатической арене. Ряд арабских стран резко раскритиковали действия Израиля, назвав их нарушением международных норм.
Этот инцидент усложнил отношения в регионе и остается важной проблемой для всех сторон. После визита Нетаньяху в США и встречи с президентом Дональдом Трампом переговоры получили повышенное внимание.
Белый дом сообщил, что в ближайшие дни намерен объявить о широкомасштабном соглашении по прекращению войны. Трамп надеется вскоре предоставить общественности последние данные по этому вопросу.
С этой точки зрения, извинения Израиля перед Катаром могут не только смягчить отношения между двумя странами, но и стабилизировать текущую напряженную дипломатическую ситуацию, а также создать новые возможности для переговоров.