Buyuk Britaniyada 12 yangi shahar quriladi
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, 12 ta yangi shaharcha barpo etiladi va har birida 300 mingdan ortiq turar-joy binolari qurilishi ko‘zda tutilgan. Ushbu loyiha ayniqsa yoshlar, xususan 40 yoshgacha bo‘lgan va hali uy sotib olish imkoniga ega bo‘lmagan fuqarolar uchun muhimdir.
Leyboristlar partiyasi yetakchisi va hozirgi Bosh vazir Key Starmerning ta’kidlashicha, bu tashabbus aholi turar-joy muammosini hal etishda katta rol o‘ynaydi. Daily Mail nashrining xabar berishicha, dastlabki uch shaharcha Bedfordshir, Lids va Shimoliy London hududlarida qurilishi rejalashtirilgan.
Qurilish ishlari kelgusi saylovlargacha boshlanishi kutilmoqda. Leyboristlar partiyasi o‘z saylovoldi dasturida joriy parlament davrida 1,5 million yangi uy qurishni va’da qilgan.
Shunday qilib, yangi shaharlar barpo etilishi mamlakatdagi uy-joy siyosatidagi eng katta o‘zgarishlardan biri hisoblanadi. Bu loyiha aholining turar-joyga bo‘lgan ehtiyojini qondirishga xizmat qiladi va ijtimoiy barqarorlikni mustahkamlashga yordam beradi.

Великобритании построят 12 новых городов
Правительство Великобритании планирует реализовать крупную строительную программу с целью устранения дефицита жилья в стране. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно официальным данным, будет построено 12 новых городков, в каждом из которых предусмотрено более 300 тысяч жилых зданий. Этот проект особенно важен для молодежи, в частности для граждан до 40 лет, которые еще не имеют возможности купить жилье.
Лидер Лейбористской партии и нынешний премьер-министр Кит Стармер подчеркнул, что эта инициатива сыграет большую роль в решении проблемы жилья для населения. По информации издания Daily Mail, первые три города планируется построить в районах Бедфордшир, Лидс и Северный Лондон.
Ожидается, что строительные работы начнутся до следующих выборов. Лейбористская партия в своей предвыборной программе обещала построить 1,5 миллиона новых домов в текущем парламентском сроке.
Таким образом, создание новых городов считается одним из крупнейших изменений в жилищной политике страны. Этот проект направлен на удовлетворение потребностей населения в жилье и способствует укреплению социальной стабильности.