Tramp va Netanyaxu G‘azo tinchligi uchun muzokara boshladi
AQSh prezidenti Donald Tramp Vashingtonda Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu bilan uchrashib, G‘azo urushini to‘xtatishga qaratilgan tinchlik rejasi bo‘yicha muzokaralar olib bordi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu mojaro deyarli ikki yildan beri davom etib kelmoqda va Isroil xalqaro bosim ostida qolmoqda. Tramp taklif qilgan rejaga ko‘ra, avvalo o‘t ochishni to‘xtatish, keyin 48 soat ichida barcha garovdagilarni ozod qilish va Isroil qo‘shinlarini G‘azodan bosqichma-bosqich olib chiqish ko‘zda tutilgan.
Shuningdek, Isroil va Falastin o‘rtasida yangi muzokaralar boshlanishi rejalashtirilgan. Biroq reja yuzasidan kelishmovchiliklar mavjud.
Isroil ayrim bandlarga rozi emas, arab davlatlari esa o‘z talablarini ilgari surmoqda. Misr Falastin ma’muriyatining chetga surilmasligi kerakligini ta’kidlamoqda, Qatarning esa vositachilikdagi roli muhimligicha qolmoqda.
Tramp kelishuvga ishonch bildirgan bo‘lsa-da, tahlilchilar bu jarayon oson bo‘lmasligini ta’kidlamoqda. Netanyaxu esa xalq ichidagi norozilik va siyosiy bosim ostida turibdi.

Трамп и Нетаньяху начали переговоры о мире в Газе
Президент США Дональд Трамп встретился в Вашингтоне с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху и провёл переговоры по плану мира, направленному на прекращение войны в Газе. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот конфликт продолжается почти два года, и Израиль находится под международным давлением. Согласно предложенному Трампом плану, в первую очередь предусматривается прекращение огня, затем освобождение всех заложников в течение 48 часов и поэтапное выведение израильских войск из Газы.
Также планируется начать новые переговоры между Израилем и Палестиной. Однако по поводу плана существуют разногласия.
Израиль не согласен с некоторыми пунктами, а арабские страны выдвигают свои требования. Египет подчёркивает, что Палестинская администрация не должна быть отстранена, а роль Катара в посредничестве остаётся важной.
Хотя Трамп выразил уверенность в достижении соглашения, аналитики отмечают, что этот процесс будет непростым. Нетаньяху находится под давлением общественного недовольства и политического давления.