Yaponiyada tish o‘sishini rag‘batlantiruvchi dori sinovlari boshlandi
Yaponiyada tish o‘sishini rag‘batlantiruvchi yangi dori vositasining klinik sinovlari boshlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kioto universiteti olimlari tomonidan yaratilgan ushbu dori tibbiyotda yangi sahifa ochishi kutilmoqda. Bu dori tishning tabiiy tarzda qayta o‘sishiga yordam beradi va ilgari hech qaysi mamlakatda amalga oshirilmagan tadqiqot hisoblanadi.
Sinovlar 2024-yilda boshlandi va unda 30 yoshdan 64 yoshgacha bo‘lgan 30 nafar erkak ishtirok etmoqda. Olingan natijalar nafaqat stomatologiya, balki butun tibbiyot sohasidagi yondashuvlarni o‘zgartirishi mumkin.
Ushbu dori USAG-1 deb nomlangan maxsus antitanaga asoslangan bo‘lib, u sutemizuvchilarda tish o‘sishini cheklovchi omil hisoblanadi. Kioto universiteti mutaxassislari USAG-1 antitanasi bilan suyak morfogenetik oqsili o‘rtasidagi o‘zaro ta’sirni bloklash usulini topdilar.
Bu jarayon tish to‘qimalarining tiklanishiga, yangi tishlarning o‘sishiga imkon yaratadi. Dori monoklonal antitanalardan foydalanib ishlab chiqilgan bo‘lib, u ilgari asosan onkologiyada qo‘llangan.
Yangi dorining xavfsizligi hayvonlar ustida o‘tkazilgan sinovlarda tasdiqlandi. Shuning uchun insonlarda klinik sinovlarga ruxsat berildi.
Kitano shifoxonasining stomatologiya va yuz-jag‘ jarrohligi bo‘limi mudiri professor Katsu Takahashi ushbu jarayon to‘liq regeneratsiyaga olib kelishini aniqlash muhimligini ta’kidladi. Agar sinovlar muvaffaqiyatli yakunlansa, 2026-yildan boshlab tug‘ma adentiyadan aziyat chekayotgan bolalarni davolash rejalashtirilmoqda.
Bu stomatologiyada katta yutuq bo‘ladi. Kelgusida, 2030-yilgacha, keng omma uchun hamma foydalanishi mumkin bo‘lgan tish o‘sishiga yordam beruvchi dori ishlab chiqilishi ko‘zda tutilmoqda.

В Японии начались испытания препарата, стимулирующего рост зубов
В Японии начались клинические испытания нового препарата, стимулирующего рост зубов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот препарат, созданный учёными Киотского университета, ожидается открыть новую страницу в медицине. Он помогает естественному восстановлению зубов и является исследованием, ранее не проводившимся ни в одной стране.
Испытания начались в 2024 году, в них участвуют 30 мужчин в возрасте от 30 до 64 лет. Полученные результаты могут изменить подходы не только в стоматологии, но и во всей медицинской сфере.
Препарат основан на специальном антителе под названием USAG-1, которое является фактором, ограничивающим рост зубов у млекопитающих. Специалисты Киотского университета нашли способ блокировать взаимодействие антитела USAG-1 с белком морфогенеза костей.
Этот процесс способствует восстановлению зубных тканей и росту новых зубов. Препарат разработан с использованием моноклональных антител, которые ранее применялись преимущественно в онкологии.
Безопасность нового препарата была подтверждена в испытаниях на животных. Поэтому было разрешено проведение клинических испытаний на людях.
Профессор Кацу Такахаши, заведующий отделением стоматологии и челюстно-лицевой хирургии больницы Китано, подчеркнул важность установления того, что этот процесс приводит к полной регенерации. Если испытания пройдут успешно, планируется начать лечение детей с врождённой адентией с 2026 года.
Это станет значительным достижением в стоматологии. В будущем, к 2030 году, планируется разработать препарат для стимуляции роста зубов, доступный широкому кругу населения.