New York Times nashri ma’lumotlariga ko‘ra, Amerika Qo‘shma Shtatlarida yuzga yaqin eronlik fuqaro mamlakatdan deportatsiya qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu deportatsiya jarayoni Tramp ma’muriyati tomonidan amalga oshirilgani ma’lum qilindi. Maxsus charter samolyoti dushanba kuni kechqurun Luiziana shtatidan uchib, Qatar orqali harakatlanib, seshanba kuni Eronga yetib borishi rejalashtirilgan.
Deportatsiya qilingan shaxslarning aniq soni va huquqiy maqomi haqida to‘liq ma’lumot berilmagan. Mutaxassislar bu vaziyatni ikki davlat o‘rtasidagi murakkab siyosiy munosabatlar va keskinlik fonida yuzaga kelgan hodisa sifatida baholamoqda.
Ushbu holat Amerika va Eron o‘rtasidagi munosabatlarning murakkabligini yana bir bor ko‘rsatmoqda. Deportatsiya jarayonining tafsilotlari va kelgusida bu yo‘nalishda qanday o‘zgarishlar bo‘lishi haqida rasmiy ma’lumotlar e’lon qilinishi kutilmoqda.

Из США депортировано около ста иранцев
По данным издания New York Times, из Соединённых Штатов Америки депортировано около ста граждан Ирана. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сообщается, что данный процесс депортации был осуществлён администрацией Трампа. Специальный чартерный самолёт вылетел в понедельник вечером из штата Луизиана, следовал через Катар и планируется прибыть в Иран во вторник.
Точная численность депортированных лиц и их правовой статус не были раскрыты. Эксперты оценивают эту ситуацию как событие, возникшее на фоне сложных политических отношений и напряжённости между двумя странами.
Этот случай вновь демонстрирует сложность отношений между Америкой и Ираном. Ожидается публикация официальной информации о деталях процесса депортации и возможных изменениях в этом направлении в будущем.