Xitoyda Min oilasining 11 a’zosi o‘limga hukm qilindi
Xitoyning Venchjou oraliq xalq sudi Myanmaning Kokkang shahrida obro‘li Min oilasiga mansub 11 nafar shaxsni o‘lim jazosiga hukm qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ular noqonuniy qimor tashkiloti orqali katta miqdorda firibgarlik qilganlik va odam o‘ldirish holatlarida ayblanmoqda. Ushbu oila va ularning sheriklari 1,4 milliard dollardan ortiq noqonuniy mablag‘ aylantirgan.
Shuningdek, ular o‘z jinoiy guruhida intizomni saqlash maqsadida “buyruqqa bo‘ysunmagan xodimlarni” yo‘q qilgan. Sud qaroriga ko‘ra, besh nafar ayblanuvchiga ikki yillik shartli qatl jazosi berildi.
Xitoy qonunchiligida bunday jazo ko‘pincha umrbod qamoq jazosi bilan almashtiriladi. Bundan tashqari, yana 12 nafar shaxs besh yildan yigirma to‘rt yilgacha ozodlikdan mahrum qilindi.
Tahlilchilarning fikricha, bu voqea Xitoy hukumati noqonuniy onlayn qimor va transmilliy firibgarlikka qarshi kurashda qattiq choralar ko‘rayotganini ko‘rsatadi. Ushbu hukmlar mamlakatda jinoiy guruhlarning faoliyatini kamaytirishga qaratilgan siyosatning bir qismi sifatida baholanmoqda.

В Китае 11 членов семьи Мин приговорены к смертной казни
Промежуточный народный суд города Вэньчжоу в Китае приговорил 11 человек из уважаемой семьи Мин в городе Кокканг Мьянмы к смертной казни. Об этом сообщает Zamin.uz.
Их обвиняют в крупном мошенничестве через незаконную игорную организацию и в случаях убийств. Эта семья и их партнеры проворачивали незаконные операции на сумму более 1,4 миллиарда долларов.
Кроме того, они уничтожали «неповинующихся сотрудников» в своей преступной группе для поддержания дисциплины. По решению суда пятеро обвиняемых получили условное наказание в виде двухлетнего срока.
В китайском законодательстве такое наказание часто заменяется пожизненным заключением. Кроме того, еще 12 человек были приговорены к лишению свободы сроком от пяти до двадцати четырех лет.
По мнению аналитиков, это событие демонстрирует решительные меры китайского правительства в борьбе с незаконными онлайн-азартными играми и транснациональным мошенничеством. Эти приговоры рассматриваются как часть политики по сокращению деятельности преступных группировок в стране.