Moskvada OMON yotoqxonalarda 70 migrantni ushladi
Moskvada OMON tomonidan o‘tkazilgan reyd natijasida yotoqxonalarda 70 dan ortiq migrant ushlangan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rossiya Milliy gvardiyasining ma’lumotiga ko‘ra, “Avangard” va “Qilich” nomli maxsus OMON bo‘linmalari ishtirokidagi operatsiya poytaxtning janubi-sharqiy qismidagi bir necha yotoqxonalarda amalga oshirilgan. Ushbu reyd davomida mingdan ortiq xorijiy fuqarolar tekshiruvdan o‘tkazilgan va shulardan 72 nafari immigratsiya qoidalarini buzganlikda gumon qilinib qo‘lga olingan.
Qo‘lga olingan shaxslar politsiya bo‘limlariga olib ketilib, ularga nisbatan qo‘shimcha tergov ishlari davom etmoqda. Mazkur tadbir Tergov qo‘mitasi, Federal xavfsizlik xizmati va Ichki ishlar vazirligi bilan hamkorlikda tashkil etilgan.
Ayni paytda qo‘lga olinganlar orasida O‘zbekiston fuqarolari borligi haqida rasmiy ma’lumot berilmagan. Shuningdek, shu yilning 22 sentyabrida Krasnoyarsk viloyatida o‘zbekistonliklar ishtirokidagi konsert zalida ham shunga o‘xshash tekshiruv o‘tkazilib, bir necha o‘zbek migrantlariga nisbatan huquqiy choralar ko‘rilgani ma’lum qilingan.
O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi va Migratsiya agentligi mazkur holatlar yuzasidan fuqarolarning huquqlarini himoya qilish uchun advokatlarni yuborgan. Bosh konsulxona esa zarur huquqiy yordam ko‘rsatish choralarini amalga oshirmoqda.
Shu bilan birga, “Yuksalish” harakati rahbari va deputat Bobur Bekmurodov bunday vaziyatlarda maxsus kuchlarni jalb qilish ortiqcha ekanligini ta’kidlab, huquqni muhofaza qiluvchi organlarni qonun doirasida harakat qilishga chaqirdi. Ekspertlar fikricha, Rossiyada migrantlarga nisbatan reydlar soni ortib bormoqda.
Ularning huquqiy asoslari, samaradorligi va ijtimoiy ta’siri jamoatchilik orasida turli bahslarga sabab bo‘lmoqda. Shu sababli, bunday tadbirlar qonuniylik va inson huquqlarini hurmat qilish tamoyillariga asoslangan holda o‘tkazilishi muhim hisoblanadi.

В Москве ОМОН задержал 70 мигрантов в общежитиях
В Москве в результате рейда, проведенного ОМОНом, в общежитиях было задержано более 70 мигрантов. Об этом сообщил Zamin.uz.
По данным Национальной гвардии России, операция с участием специальных подразделений ОМОН «Авангард» и «Килич» была проведена в нескольких общежитиях на юго-востоке столицы. В ходе рейда было проверено более тысячи иностранных граждан, из которых 72 подозреваются в нарушении миграционных правил и были задержаны.
Задержанные были доставлены в отделения полиции, в отношении них продолжается дополнительное расследование. Мероприятие было организовано в сотрудничестве с Следственным комитетом, Федеральной службой безопасности и Министерством внутренних дел.
В настоящее время официальной информации о том, что среди задержанных есть граждане Узбекистана, не поступало. Также известно, что 22 сентября этого года в Красноярском крае в концертном зале с участием узбекистанцев была проведена похожая проверка, в результате которой в отношении нескольких узбекских мигрантов были приняты правовые меры.
Министерство иностранных дел Узбекистана и Агентство по миграции направили адвокатов для защиты прав граждан по данным случаям. Генеральное консульство осуществляет необходимые меры по оказанию правовой помощи.
В то же время руководитель движения «Юксалиш» и депутат Бобур Бекмуродов подчеркнул, что привлечение спецслужб в таких ситуациях излишне и призвал правоохранительные органы действовать в рамках закона. По мнению экспертов, количество рейдов против мигрантов в России увеличивается.
Правовые основания, эффективность и социальное воздействие этих мероприятий вызывают различные споры в обществе. Поэтому проведение таких мероприятий важно основывать на принципах законности и уважения прав человека.