Turkiyada arxeologlar tomonidan 11 ming yil oldingi neolit davriga oid qabr topildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Arkeonews xabar berdi. Qazishmalar davomida jami oltita qabr ochilgan bo‘lib, ulardan beshtasi ilk bronza davriga, bittasi esa neolit davriga tegishli ekanligi aniqlangan.
Tadqiqotlar Chanoqqal’a universiteti amaliy fanlar fakulteti dotsenti Savash Sarialtun rahbarligida olib borildi. May oyida boshlangan qazishmalar besh oy davom etdi va natijada me’moriy yodgorliklar hamda qabrlar topildi.
Sarialtunning so‘zlariga ko‘ra, bu topilmalar Chayonyu aholisining ko‘chmanchi hayotdan qishloq xo‘jaligini rivojlantirish va murakkab jamiyat qurishga qanday o‘tganini tushunishga yordam beradi. Chayonyu hududi Tigr daryosi yaqinida joylashgan bo‘lib, ilk qishloq xo‘jaligi yodgorliklaridan biri sifatida 1964 yildan beri qazishmalar olib borilmoqda.
Bu yerda ilk aholining o‘simlik va hayvonlarni xonakilashtirgani, miloddan avvalgi 10 ming yillarda esa ko‘chmanchilik hayotidan voz kechgani ma’lum. Arxeologlar 1964 yildan boshlab bu hududda 600 dan ortiq inson skeletini topgan, ularning aksariyati neolit davriga oid.
Yangi topilgan oltita qabr esa neolit va ilk bronza davri orasidagi xronologik bo‘shliqni to‘ldirishda muhim ahamiyatga ega. Ushbu topilmalar tarixiy jarayonlarni yanada chuqurroq o‘rganishga imkon yaratadi.

В Турции найден неолитический могильник возрастом 11 тысяч лет
В Турции археологи обнаружили захоронение неолитического периода возрастом 11 тысяч лет. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает Arkeonews. В ходе раскопок было открыто всего шесть захоронений, из которых пять относятся к раннему бронзовому веку, а одно — к неолитическому периоду.
Исследования проводились под руководством доцента факультета прикладных наук Университета Чанаккале Саваша Сариалтун. Раскопки, начавшиеся в мае, продолжались пять месяцев, в результате чего были обнаружены архитектурные памятники и захоронения.
По словам Сариалтун, эти находки помогают понять, как население Чайоню перешло от кочевого образа жизни к развитию сельского хозяйства и построению сложного общества. Территория Чайоню расположена рядом с рекой Тигр, и с 1964 года здесь ведутся раскопки одного из первых памятников сельского хозяйства.
Известно, что здесь первые жители одомашнили растения и животных, а в 10 тысячелетиях до нашей эры отказались от кочевого образа жизни. Археологи с 1964 года нашли на этой территории более 600 скелетов людей, большинство из которых относятся к неолитическому периоду.
Новые шесть захоронений имеют важное значение для заполнения хронологического пробела между неолитом и ранним бронзовым веком. Эти находки позволяют глубже изучить исторические процессы.