AQSh G‘azoda vaqtinchalik boshqaruvni taklif qildi
Oq uy tomonidan taqdim etilgan yangi reja G‘azo sektorida vaqtinchalik tashqi boshqaruvni tashkil etishni nazarda tutadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu boshqaruv xalqaro hamjamiyat va arab davlatlari bilan hamkorlikda amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Rejada jami 20 band mavjud bo‘lib, u mintaqadagi vaziyatni barqarorlashtirishga qaratilgan.
Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Trampning taklifiga ko‘ra, garovdagi shaxslar ozod qilinishi evaziga harbiy harakatlar to‘xtatiladi va Isroil qo‘shinlari G‘azodan chiqariladi. Shuningdek, garovdagilarni ozod qilish 72 soat ichida amalga oshirilishi lozimligi belgilangan.
Rejada G‘azoda maxsus iqtisodiy zona tashkil etish va unda ishtirok etuvchi davlatlar uchun imtiyozli shart-sharoitlar yaratish ko‘zda tutilgan. Bundan tashqari, XAMAS a’zolaridan tinchlikni tanlaganlarga amnistiya berish masalasi ham ko‘rib chiqilgan.
Oq uy ta’kidlaganidek, ushbu taklifda Isroilning G‘azo sektorini anneksiya qilmasligi va uni to‘liq egallamasligi qat’iy belgilangan. Rejaning asosiy maqsadi mintaqada barqarorlikni ta’minlash va mojaroni muzlatishdir.

США предложили временное управление в Газе
Новый план, представленный Белым домом, предусматривает организацию временного внешнего управления сектором Газа. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это управление планируется осуществлять в сотрудничестве с международным сообществом и арабскими странами. План включает в себя 20 пунктов, направленных на стабилизацию ситуации в регионе.
По предложению президента Соединённых Штатов Дональда Трампа военные действия будут прекращены, а израильские войска выведены из Газы в обмен на освобождение заложников. Также установлено, что освобождение заложников должно быть осуществлено в течение 72 часов.
В плане предусмотрено создание специальной экономической зоны в Газе с льготными условиями для участвующих стран. Кроме того, рассматривается вопрос амнистии для членов ХАМАС, выбравших путь мира.
Как подчеркнул Белый дом, в этом предложении строго оговорено, что Израиль не будет аннексировать сектор Газа и не займет его полностью. Основная цель плана — обеспечить стабильность в регионе и заморозить конфликт.