AQSh fuqarosi O‘zbekistonda avtomobilini chiqarolmayapti
O‘zbekistonda yuzaga kelgan g‘ayrioddiy holat mahalliy va xalqaro jamoatchilik e’tiborini tortdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videomurojaatda AQSh fuqarosi o‘zining “Lamborghini” avtomobili bilan mamlakatdan chiqib keta olmasligini bildirgan. Bu holat yuzasidan Bojxona qo‘mitasi raisining matbuot kotibi rasmiy izoh berdi.
Ma’lum qilinishicha, xorijiy fuqaro boshqaruvidagi qimmatbaho sport avtomobili O‘zbekistonda belgilangan muddatdan deyarli ikki oy ko‘proq qolgan. Shu sababli avtomobilni mamlakatdan chiqarish vaqtincha taqiqlangan va muammoni hal etish uchun to‘lov talab qilingan.
Bojxona organlarining ma’lumotlariga ko‘ra, amerikalik haydovchi 23 million 72 ming so‘m miqdoridagi yig‘imni to‘lab, ma’muriy javobgarlikdan ozod etilgan. Barcha rasmiylashtirish ishlari tugagach, u o‘zining “Lamborghini”si bilan O‘zbekiston hududidan chiqib ketishiga ruxsat olgan.
Shuningdek, bank amaliyotlari jarayonida qiyinchiliklar yuzaga kelgan. Dam olish kunlari xorijiy shaxs valyuta almashtirish va naqd pul olish imkoniga ega bo‘lmagan.
Natijada barcha jarayonlar kechikib, masala bir muddatdan so‘ng hal qilingan. Amaldagi qonunchilikka ko‘ra, xorijiy avtotransport vositalari O‘zbekiston hududida 90 kundan ortiq qolishi mumkin emas.
Ushbu avtomobil 2025 yil 2 mayda mamlakatga kirib, chiqarish muddati 2 avgustga belgilangan edi. Xorijiy fuqaro bu haqda ogohlantirilgan bo‘lsa-da, qoidalarga rioya qilmagani uchun jarima qo‘llanilgan.
Mutasaddilar ta’kidlashicha, bunday holatlar qonun oldida tenglik tamoyilini yana bir bor eslatadi. Qoidalarni buzish nafaqat mahalliy aholi, balki chet elliklar uchun ham bir xil javobgarlikni keltirib chiqaradi.

Гражданин США не может вывезти свой автомобиль из Узбекистана
Необычная ситуация, возникшая в Узбекистане, привлекла внимание местного и международного сообщества. Об этом сообщает Zamin.uz.
В видеобращении, распространившемся в социальных сетях, гражданин США заявил, что не может вывезти из страны свой автомобиль «Lamborghini». По этому поводу официальный представитель пресс-службы Таможенного комитета дал разъяснение.
Сообщается, что дорогостоящий спортивный автомобиль под управлением иностранного гражданина находился в Узбекистане почти на два месяца дольше установленного срока. По этой причине временно запрещён вывоз автомобиля из страны, а для решения проблемы потребовали оплату.
По данным таможенных органов, американский водитель оплатил сбор в размере 23 миллиона 72 тысячи сумов и был освобождён от административной ответственности. После завершения всех формальностей ему разрешили покинуть территорию Узбекистана на своём «Lamborghini».
Кроме того, в процессе банковских операций возникли трудности. В выходные дни иностранное лицо не имело возможности обменять валюту и снять наличные.
В результате все процессы задержались, и вопрос был решён спустя некоторое время. Согласно действующему законодательству, иностранные автотранспортные средства не могут находиться на территории Узбекистана более 90 дней.
Этот автомобиль въехал в страну 2 мая 2025 года, срок вывоза был установлен на 2 августа. Иностранный гражданин был предупреждён об этом, однако за несоблюдение правил была наложена штрафная санкция.
Ответственные лица подчеркнули, что такие случаи ещё раз напоминают о принципе равенства перед законом. Нарушение правил влечёт одинаковую ответственность как для местных жителей, так и для иностранцев.