Rossiyadagi o‘zbekistonliklar orasida giyohvandlik jinoyatlari ko‘p
Rossiyada jazo muddatini o‘tayotgan o‘zbekistonliklar orasida giyohvandlik bilan bog‘liq jinoyatlar eng ko‘p uchrayotgan jinoyatlar qatorida turadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, Rossiya qamoqxonalarida jazo o‘tayotgan vatandoshlarimizning taxminan 60 foizi giyohvand moddalarni noqonuniy savdosi va tashish bilan bog‘liq jinoyatlarda aybdor deb topilgan. Shuningdek, ularning 12 foizi jinsiy zo‘ravonlik, 7 foizi qotillik, 5 foizi sog‘liqqa og‘ir zarar yetkazish, 4 foizi o‘g‘rilik va 3 foizi firibgarlik kabi jinoyatlar uchun jazoga tortilgan.
Konsullik-huquqiy departamenti boshlig‘i Munira Nizomova ta’kidlashicha, bu holatlar asosan mehnat va yashash sharoitlarining qiyinligi, huquqiy savodxonlikning yetishmasligi hamda qonun talablarini buzish istagi bilan bog‘liq. Shuningdek, Rossiya aeroportlarida o‘zbekistonlik yo‘lovchilarning uzoq vaqt davomida tekshiruvda ushlab turilishi ham tez-tez uchraydi.
Ba’zan fuqarolar 6 dan 12 soatgacha nazoratda qolishi kuzatiladi, bu esa hujjatlardagi kamchiliklar va qonun-qoidalarga to‘liq rioya qilinmasligi bilan izohlanadi. Mutaxassislarning fikricha, xorijda mehnat qilayotgan vatandoshlarimizning huquqiy bilimlarini oshirish, ularga sifatli maslahat va yordam ko‘rsatish tizimini rivojlantirish orqali bunday salbiy holatlarning oldini olish mumkin.
Shunday qilib, Rossiyadagi o‘zbekistonliklarning qamoqdagi holati nafaqat huquqiy, balki ijtimoiy muammo sifatida ham qaralmoqda. Bu esa kelgusida ushbu masalaga yanada jiddiy yondashish va samarali chora-tadbirlar ko‘rishni taqozo etadi.

Среди узбекистанцев в России много преступлений, связанных с наркотиками
В России среди узбекистанцев, отбывающих наказание, преступления, связанные с наркотиками, занимают одно из первых мест. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Министерства иностранных дел Узбекистана, около 60 процентов наших соотечественников, отбывающих наказание в российских тюрьмах, признаны виновными в преступлениях, связанных с незаконной торговлей и перевозкой наркотиков. Также 12 процентов осуждены за сексуальное насилие, 7 процентов — за убийство, 5 процентов — за причинение тяжкого вреда здоровью, 4 процента — за кражу и 3 процента — за мошенничество.
Глава консульско-правового департамента Мунира Низомова подчеркнула, что эти случаи в основном связаны с трудными условиями труда и проживания, недостаточным уровнем правовой грамотности, а также желанием нарушить требования закона. Кроме того, часто встречаются случаи длительного задержания узбекистанских пассажиров в российских аэропортах.
Иногда граждане остаются под контролем от 6 до 12 часов, что объясняется недостатками в документах и несоблюдением правил и законов. По мнению специалистов, предотвратить такие негативные ситуации можно путем повышения правовых знаний наших соотечественников, работающих за рубежом, а также развития системы качественного консультирования и оказания помощи.
Таким образом, положение узбекистанцев в российских тюрьмах рассматривается не только как правовая, но и как социальная проблема. Это требует более серьезного подхода к данной теме и принятия эффективных мер в будущем.