Netanyaxu Qatarga havo hujumi uchun uzr so‘radi
Qatar Tashqi ishlar vazirligi ma’lum qilishicha, Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyaxu AQSH safari davomida Qatar rahbarlari bilan telefon orqali 9 sentyabr kuni Dohada sodir etilgan havo hujumi uchun uzr so‘radi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuv Oq uydagi sammit vaqtida bo‘lib o‘tdi. Netanyaxu bunday zarbalar takrorlanmasligini va’da qildi.
Qatar bosh vaziri Muhammad bin Abdulrahmon Ol Soniy esa mamlakat suvereniteti va xavfsizligi buzilishiga yo‘l qo‘yilmasligini qat’iy ta’kidladi. Shuningdek, bayonotda AQSH prezidenti Donald Tramp Qatarning mintaqaviy va xalqaro vositachilikdagi rolini yuqori baholagani qayd etildi.
Qatar G‘azodagi urushni yakunlash bo‘yicha Tramp tashabbusiga qo‘shilish istagini bildirgan. Havo hujumi natijasida olti kishi halok bo‘ldi.
Halok bo‘lganlar orasida XAMAS siyosiy byurosi a’zosi Xalil al-Hayining o‘g‘li, to‘rt nafar a’zo va bir politsiya xodimi bor edi. Keyinchalik Netanyaxu bunday voqealarning oldini olish uchun zarur choralar ko‘rilganini ma’lum qildi.
Ushbu voqea mintaqadagi tinchlik va xavfsizlik masalalarining qanchalik muhim ekanligini yana bir bor ko‘rsatdi.

Нетаньяху извинился перед Катаром за воздушный удар
Министерство иностранных дел Катара сообщило, что премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху во время визита в США по телефону извинился перед руководством Катара за воздушный удар, произошедший 9 сентября в Дохе. Об этом сообщает Zamin.uz.
Встреча состоялась во время саммита в Белом доме. Нетаньяху пообещал, что подобные удары не повторятся.
Премьер-министр Катара Мухаммад бин Абдурахман Аль-Сани подчеркнул, что нарушение суверенитета и безопасности страны недопустимо. В заявлении также отмечается, что президент США Дональд Трамп высоко оценил региональную и международную посредническую роль Катара.
Катар выразил желание присоединиться к инициативе Трампа по завершению войны в Газе. В результате воздушного удара погибли шесть человек.
Среди погибших был сын члена политбюро ХАМАС Халиля аль-Хайи, четыре члена организации и один сотрудник полиции. Позже Нетаньяху сообщил, что были приняты необходимые меры для предотвращения подобных инцидентов.