Keniyada ishchilar Afrika qonuni muddati uchun xavotirda
Keniyada minglab ishchilar “Afrika o‘sish va imkoniyatlar to‘g‘risidagi qonun”ning muddati tugashi mumkinligi sababli xavotirda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qonun 25 yil davomida Afrika davlatlariga Amerika Qo‘shma Shtatlari bozoriga boj to‘lovisiz kirish imkoniyatini yaratgan. Keniya kiyim-kechak sanoati ushbu dasturdan katta foyda ko‘rdi.
O‘tgan yilda AQShga 470 million dollarlik mahsulot eksport qilindi va 66 mingdan ortiq odam ish bilan ta’minlandi. Shona EPZ fabrikasida ishlab chiqarish hajmi kamaygan.
Zavod rahbari agar dastur uzaytirilmasa, ishchilarni ish bilan ta’minlash qiyinlashishini aytmoqda. Bu holat ko‘plab oilalarga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Afrika davlatlari kelishuvni davom ettirish maqsadida muzokaralar olib bormoqda. Mutaxassislar esa yangi bozorlarni topish va ichki savdoni rivojlantirish zarurligini ta’kidlamoqda.
Shu sababli ushbu qonunning muddati uzaytirilishi mamlakatlar iqtisodiyoti uchun muhim ahamiyatga ega.

Рабочие в Кении обеспокоены сроками действия африканского закона
В Кении тысячи рабочих обеспокоены возможным истечением срока действия «Закона об Африканском росте и возможностях». Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот закон в течение 25 лет предоставлял африканским странам возможность входа на рынок Соединённых Штатов Америки без уплаты пошлин. Текстильная промышленность Кении получила большую выгоду от этой программы.
В прошлом году на экспорт в США было отправлено продукции на сумму 470 миллионов долларов, и более 66 тысяч человек получили работу. Объём производства на фабрике Shona EPZ сократился.
Руководитель завода отмечает, что если программа не будет продлена, станет сложно обеспечить рабочие места для сотрудников. Это может негативно сказаться на многих семьях.
Африканские страны ведут переговоры с целью продления соглашения. Эксперты подчёркивают необходимость поиска новых рынков и развития внутренней торговли.