Agar XAMAS Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp tomonidan taklif qilingan G‘azo tinchlik rejasi shartlarini rad etsa yoki bajarmasa, Isroil ishni o‘z qo‘li bilan yakunlaydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Isroil bosh vaziri Benyamin Netanyaxu Vashingtonda Tramp bilan birgalikda o‘tkazilgan matbuot anjumanida ma’lum qildi. Netanyaxu ta’kidlashicha, vaziyatni hal qilish oson yoki qiyin yo‘l bilan amalga oshirilishi mumkin.
U barcha tomonlarga muammoni tinch yo‘l bilan hal etish imkoniyatini berayotganini bildirdi. Isroil bosh vazirining ogohlantirishicha, agar XAMAS taklif qilingan rejani rad etsa yoki uni qabul qilib, keyinchalik unga qarshi harakat qilsa, Isroil bu muammoni o‘z qo‘li bilan hal qiladi.
Netanyaxu mamlakat harbiy maqsadlariga erishish zarurligini ta’kidladi va Isroil XAMASning G‘azoda qolishi uchun eng yaxshi yoshlarini qurbon qilishga yo‘l qo‘ymasligini bildirdi. U bu kurashni davom ettirish zarurligini, shuningdek, tinchlik va barqarorlik uchun barcha choralar ko‘rilishini aytdi.

Если Нетаньяху отвергает ХАМАС, Израиль примет меры
Если ХАМАС отвергнет или не выполнит условия плана мира в Газе, предложенного президентом США Дональдом Трампом, Израиль завершит дело самостоятельно. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом заявил премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху на совместной пресс-конференции с Трампом в Вашингтоне. Нетаньяху подчеркнул, что ситуацию можно решить как легким, так и трудным путем.
Он сообщил, что предоставляет всем сторонам возможность решить проблему мирным путем. По предупреждению премьер-министра Израиля, если ХАМАС отвергнет предложенный план или примет его, а затем будет действовать против него, Израиль решит эту проблему самостоятельно.
Нетаньяху подчеркнул необходимость достижения военных целей страны и заявил, что Израиль не позволит жертвовать лучшими молодыми людьми ради сохранения ХАМАС в Газе. Он отметил, что борьба должна продолжаться, а также будут приняты все меры для мира и стабильности.