Tramp, Netanyaxu va Al-Tani muloqotni kuchaytirdi
Oq uy AQSH prezidenti Donald Tramp va Isroil bosh vaziri Benyamin Netanyaxuning Vashingtondagi uchrashuvi haqida ma’lumot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu bayonot Oq uy ijtimoiy tarmoqlardagi rasmiy sahifasida e’lon qilindi. Bayonotga ko‘ra, Netanyaxu Qatar Bosh vaziri Muhammad Abdel Rahman Al-Tani bilan telefon orqali muloqot qilgan va Dohada yuz bergan raketa hujumi uchun Qatardan uzr so‘ragan.
U Isroil XAMAS rahbariyatini nishonga olgani va Qatar suverenitetini buzganidan afsusda ekanligini ta’kidlab, kelgusida bunday hujumlar sodir bo‘lmasligiga va’da bergan. Qatar Bosh vaziri esa ushbu kafolatlarni qo‘llab-quvvatlab, Dohaning mintaqaviy xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlashda faol ishtirok etishga tayyor ekanligini bildirgan.
Donald Tramp esa uzoq yillik ziddiyatlardan so‘ng Isroil va Qatar o‘rtasidagi munosabatlarni yaxshilash istagini bildirgan. Bayonotda shuningdek, Netanyaxu va Al-Tani Trampning uch tomonlama mexanizm yaratish taklifini qabul qilgani, muloqotni kuchaytirish, noroziliklarni bartaraf etish va tahdidlarning oldini olish bo‘yicha hamkorlik qilishga rozi bo‘lgani qayd etilgan.
Uchrashuvda shuningdek, AQSH tomonidan G‘azodagi urushni tugatish va Yaqin Sharqdagi xavfsizlikni yaxshilash bo‘yicha rejalar ham muhokama qilingan. Bu uchrashuv mintaqadagi tinchlik va barqarorlikni mustahkamlashga qaratilgan muhim qadam sifatida baholangan.

Трамп, Нетаньяху и Аль-Тани усилили диалог
Белый дом сообщил о встрече президента США Дональда Трампа и премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху в Вашингтоне. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это заявление было опубликовано на официальной странице Белого дома в социальных сетях. Согласно заявлению, Нетаньяху провел телефонный разговор с премьер-министром Катара Мухаммадом Абдель Рахманом Аль-Тани и извинился перед Катаром за ракетный обстрел, произошедший в Дохе.
Он выразил сожаление по поводу того, что Израиль нацелился на руководство ХАМАС и нарушил суверенитет Катара, пообещав, что в будущем подобные атаки не повторятся. Премьер-министр Катара поддержал эти гарантии и заявил о готовности Дохи активно участвовать в обеспечении региональной безопасности и стабильности.
Дональд Трамп выразил желание улучшить отношения между Израилем и Катаром после многолетних конфликтов. В заявлении также отмечается, что Нетаньяху и Аль-Тани приняли предложение Трампа о создании трехстороннего механизма, согласились усилить диалог, устранить разногласия и сотрудничать для предотвращения угроз.
На встрече также обсуждались планы США по прекращению войны в Газе и улучшению безопасности на Ближнем Востоке. Эта встреча была оценена как важный шаг к укреплению мира и стабильности в регионе.