Anjey Bargiyel Everestga kislorodsiz ko‘tarildi va tushdi
Polshalik mashhur alpinist Anjey Bargiyel tarixda ilk bor Everest cho‘qqisiga hech qanday qo‘shimcha kislorodsiz ko‘tarilib, chang‘ida pastga tushishga muvaffaq bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda The Guardian nashri ma’lumot berdi. Bargiyel cho‘qqiga chiqish juda qiyin bo‘lganini ta’kidladi va ilgari bunday balandlikda uzoq vaqt qolmaganini aytdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, qo‘shimcha kislorodsiz Everestdan chang‘ida tushish orzusi yillar davomida pishib yetilgan edi. Alpinist 8000 metr balandlikdan yuqorida joylashgan “o‘lim zonasi”ni bosib o‘tish uchun taxminan 16 soat vaqt sarflagan.
Bu hududda havo siyrakligi sababli odamlar dengiz sathidagiga nisbatan atigi uchdan bir qismini kislorod oladi. Natijada miya zararlanishi, o‘pka shishishi yoki hatto o‘lim holatlari yuzaga kelishi mumkin.
Bargiyel avval 2019 va 2022 yillarda Everestni zabt etishga urinib, lekin muvaffaqiyatga erisha olmagan. Shuningdek, u 2018 yilda dunyodagi ikkinchi eng baland tog‘ – Pokistondagi K2 cho‘qqisidan chang‘ida tushgan birinchi odam sifatida tarixga kirgan.
Himolay ma’lumotlar bazasiga ko‘ra, hozirgacha 6000 dan ortiq odam dunyoning eng baland cho‘qqisiga chiqqan. Shulardan atigi 200 ga yaqin kishi qo‘shimcha kislorodsiz yuksalishga muvaffaq bo‘lgan.
Ba’zilari chang‘ida uchishga harakat qilgan, ammo kislorodsiz to‘liq tushish ilgari hech kimga nasib etmagan edi. Anjey Bargiyel esa ushbu tarixiy marrani bosib o‘tdi.

Анжей Баргийел поднялся на Эверест без кислорода и спустился
Известный польский альпинист Анджей Баргиль впервые в истории сумел подняться на вершину Эвереста без дополнительного кислорода и спуститься на лыжах. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил журнал The Guardian. Баргиль отметил, что восхождение на вершину было очень сложным, и ранее он не задерживался на такой высоте долгое время.
По его словам, мечта спуститься с Эвереста на лыжах без дополнительного кислорода созревала годами. Альпинист потратил около 16 часов на преодоление «зоны смерти», расположенной выше 8000 метров.
В этой зоне из-за разреженного воздуха люди получают лишь треть кислорода по сравнению с уровнем моря. В результате могут возникать повреждения мозга, отёк лёгких или даже случаи смерти.
Ранее Баргиль пытался покорить Эверест в 2019 и 2022 годах, но не добился успеха. Также он вошёл в историю как первый человек, спустившийся на лыжах с вершины К2 в Пакистане — второй по высоте горы в мире — в 2018 году.
По данным Гималайской базы данных, на сегодняшний день более 6000 человек поднялись на самую высокую вершину мира. Из них лишь около 200 человек смогли подняться без дополнительного кислорода.
Некоторые пытались спуститься на лыжах, но полный спуск без кислорода ранее никому не удавался. Анджей Баргиль преодолел эту историческую отметку.