AQSHda hukumat ishini to‘xtatish xavfi oshmoqda
AQSHda federal hukumatning vaqtincha moliyalashtirilishi masalasi bo‘yicha siyosiy tortishuvlar yanada kuchaydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Oq uyning Boshqaruv va byudjet boshqarmasi (OMB) federal idoralarga hukumat ishining to‘xtashi ehtimoliga tayyor turishni tavsiya qildi. Bu haqida 30 sentyabr kuni OMB direktori Rassel Vout ijtimoiy tarmoqda bayonot berdi.
Voutning so‘zlariga ko‘ra, hukumat agentliklari o‘zlarining tartibli shatdaun rejalari ustida ish boshlashi kerak. U federal idoralarni vaziyatni diqqat bilan kuzatishga va OMB tomonidan beriladigan yo‘l-yo‘riqlarga amal qilishga chaqirdi.
U shuningdek, demokratlar o‘z pozitsiyalarini qanchalik uzoq saqlab qolishini aniq aytish qiyinligini ta’kidladi. AQSH Senati hukumat ishini davom ettirish uchun zarur bo‘lgan ikki qonun loyihasidan hech birini ma’qullay olmadi.
Har bir hujjat kamida 60 ta ovozga ega bo‘lishi lozim edi. Respublika partiyasi tomonidan taklif qilingan qonun loyihasi Vakillar palatasida qabul qilingan bo‘lsa-da, Senatda yetarlicha qo‘llab-quvvatlanmadi.
Demokratlar ham o‘z loyihalarini ilgari surishdi, ammo kerakli ovozlarni to‘plashda muvaffaqiyatsiz bo‘ldilar. Mutaxassislar fikricha, kelishmovchiliklarning asosiy sababi sog‘liqni saqlash xarajatlari bo‘yicha masalalardir.
Har ikki partiya bu boradagi pozitsiyalarida qat’iy turib, hozircha kelishuvga erishish imkoni yo‘qdek ko‘rinmoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, hukumatning vaqtincha ishini to‘xtatishi, ya’ni shatdaun 30 sentyabrdan 1 oktabrga o‘tar kechasi, mahalliy vaqt bilan yarim tunda boshlanishi mumkin.
Bu holat federal idoralarda xizmat ko‘rsatish jarayonining to‘liq yoki qisman to‘xtashiga olib kelishi ehtimoldan xoli emas.

В США растет риск приостановки работы правительства
В США усилились политические споры по вопросу временного финансирования федерального правительства. Об этом сообщает Zamin.uz.
Управление по управлению и бюджету Белого дома (OMB) рекомендовало федеральным ведомствам подготовиться к возможной приостановке работы правительства. Об этом 30 сентября заявил директор OMB Рассел Вут в социальной сети.
По словам Вута, правительственные агентства должны начать работу над своими планами orderly shutdown. Он призвал федеральные ведомства внимательно следить за ситуацией и соблюдать указания, предоставляемые OMB.
Он также отметил, что трудно точно сказать, как долго демократы смогут сохранять свои позиции. Сенат США не смог одобрить ни один из двух законопроектов, необходимых для продолжения работы правительства.
Каждый документ должен был получить не менее 60 голосов. Законопроект, предложенный Республиканской партией, был принят Палатой представителей, но не получил достаточной поддержки в Сенате.
Демократы также выдвинули свои проекты, однако не смогли собрать необходимые голоса. По мнению экспертов, основной причиной разногласий являются вопросы расходов на здравоохранение.
Обe партии твердо придерживаются своих позиций, и пока не видно возможности достичь соглашения. По данным, временная приостановка работы правительства, то есть shutdown, может начаться в ночь с 30 сентября на 1 октября по местному времени, в полночь.
Эта ситуация может привести к полному или частичному прекращению оказания услуг в федеральных ведомствах.