Tramp G‘azoda urushni to‘xtatish rejasini taqdim etdi
AQSh prezidenti Donald Tramp G‘azodagi urushni to‘xtatish va hududni tiklash bo‘yicha yangi reja taqdim etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu rejani bir qancha arab va islom mamlakatlari qo‘llab-quvvatladi. Isroil bosh vaziri Benyamin Netanyaxu ham Vashingtonda ushbu rejani ma’qulladi.
Tramp Hamasdan bir necha kun ichida javob berishni talab qildi. Agar Hamas rad etsa, urush davom etishi mumkin.
Mutaxassislar ta’kidlaganidek, reja avvalgi takliflarga o‘xshash, ammo muhim tafsilotlar berilmagan. Isroilda ba’zi siyosatchilar rejani qo‘llab-quvvatladi, boshqalar esa tanqid qildi.
Ayniqsa o‘ng qanot kuchlari rejani kamchiliklarga to‘la deb baholamoqda. Arab va boshqa davlatlar ushbu rejani ikki davlatli yechimga olib kelishi mumkin deb umid qilmoqda.
Biroq tafsilotlar aniq bo‘lmasa, kelishuv qanday amalga oshishi noma’lumligicha qolmoqda. Shunday qilib, rejaning muvaffaqiyati ko‘p jihatdan uning mazmuni va tomonlarning kelishuvga tayyorligiga bog‘liqdir.

Трамп представил план прекращения войны в Газе
Президент США Дональд Трамп представил новый план прекращения войны в Газе и восстановления территории. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот план поддержали несколько арабских и исламских стран. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху также одобрил этот план в Вашингтоне.
Трамп потребовал от Хамаса дать ответ в течение нескольких дней. Если Хамас откажется, война может продолжиться.
Как отмечают эксперты, план похож на предыдущие предложения, но важные детали не были раскрыты. В Израиле некоторые политики поддержали план, другие его критиковали.
Особенно правые силы оценивают план как полный недостатков. Арабские и другие государства надеются, что этот план может привести к решению на основе двух государств.
Однако, пока детали не ясны, остается неизвестным, как будет реализовано соглашение. Таким образом, успех плана во многом зависит от его содержания и готовности сторон к соглашению.