Tramp tinchlik bo‘yicha Nobel mukofotini talab qildi
2025 yilgi tinchlik bo‘yicha Nobel mukofoti sohibini e’lon qilishga hali o‘n kun vaqt qolgan bo‘lsa-da, AQSH prezidenti Donald Tramp allaqachon mazkur nufuzli mukofot aynan unga berilishi lozimligini ochiq aytdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu bayonot bilan u jamoatchilik e’tiborini yana bir bor o‘ziga qaratdi. 30 sentyabr kuni Virjiniya shtatidagi Kuantiko harbiy bazasida o‘tkazilgan uchrashuvda prezident Donald Tramp so‘zga chiqib, tinchlik bo‘yicha Nobel mukofoti shaxsan uning emas, balki Amerika uchun berilishi kerakligini ta’kidladi.
Uning fikricha, agar bu mukofot unga berilmasa, bu Qo‘shma Shtatlar uchun haqorat bo‘ladi. Tramp o‘z nutqida prezidentlik faoliyati davomida tinchlikni ta’minlashga qaratilgan bir qator tashabbuslarni amalga oshirganini aytdi.
U Hindiston va Pokiston, Misr va Efiopiya, Serbiya va Kosovo kabi mintaqalardagi nizolarni bartaraf etishda faol ishtirok etganini ta’kidladi va «yettita urushni tugatganini» bir necha bor takrorladi. Shu bilan birga, Nyu-York shahrida BMT Bosh Assambleyasining 80-sessiyasi doirasida Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy ham jurnalistlarning savollariga javob berdi.
Zelenskiyning fikricha, agar Tramp Rossiya bilan urushni tugatishga muvaffaq bo‘lsa, uni tinchlik bo‘yicha Nobel mukofotiga nomzod sifatida ko‘rsatish mumkin. U ta’kidlashicha, urushni tugatish aql bovar qilmaydigan missiya hisoblanadi va bunday imkoniyat faqat Trampda bor.
DW muxbirining “Kiyev sizni Nobel mukofotiga nomzod qilib ko‘rsatishi mumkinmi?” degan savoliga Tramp ishonch bilan “Nega bunday bo‘lishi mumkin emas?” deb javob qaytardi. Shunday qilib, Nobel mukofoti sovrindorini e’lon qilishga hali biroz vaqt qolgan bo‘lsa-da, bu masala atrofida siyosiy tortishuvlar va Trampning keskin bayonotlari butun dunyoda jonli muhokama qilinmoqda.
Bu holat tinchlik yo‘lidagi sa’y-harakatlar va xalqaro siyosatdagi muhim voqealar sifatida diqqat markazida turibdi.

Трамп потребовал Нобелевскую премию мира
Хотя до объявления лауреата Нобелевской премии мира 2025 года осталось еще десять дней, президент США Дональд Трамп уже открыто заявил, что эта престижная награда должна быть присуждена именно ему. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этим заявлением он вновь привлек внимание общественности к себе. 30 сентября на встрече, прошедшей на военной базе Куантико в штате Вирджиния, президент Дональд Трамп выступил с речью, подчеркнув, что Нобелевская премия мира должна быть присуждена не лично ему, а Америке.
По его мнению, если эта награда не будет присуждена ему, это станет оскорблением для Соединенных Штатов. В своей речи Трамп отметил, что в ходе своей президентской деятельности он реализовал ряд инициатив, направленных на обеспечение мира.
Он подчеркнул свое активное участие в урегулировании конфликтов в таких регионах, как Индия и Пакистан, Египет и Эфиопия, Сербия и Косово, и неоднократно повторял, что «завершил семь войн». В то же время в Нью-Йорке в рамках 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН президент Украины Владимир Зеленский также ответил на вопросы журналистов.
По мнению Зеленского, если Трамп сумеет положить конец войне с Россией, его можно будет выдвинуть в кандидаты на Нобелевскую премию мира. Он подчеркнул, что прекращение войны — это невероятная миссия, и только у Трампа есть такая возможность.
На вопрос корреспондента DW «Может ли Киев выдвинуть вас кандидатом на Нобелевскую премию?» Трамп уверенно ответил: «Почему бы и нет?» Таким образом, хотя до объявления лауреата Нобелевской премии еще осталось немного времени, политические споры и резкие заявления Трампа по этому поводу активно обсуждаются по всему миру.
Эта ситуация находится в центре внимания как важное событие в области миротворческих усилий и международной политики.