Kabilaga o‘lim jazosini va 50 milliard tovon belgilandi
Mamlakat harbiy sudi sobiq prezident Jozef Kabilani insoniyatga qarshi jinoyatlar, davlatga xiyonat va urush jinoyatlari bo‘yicha aybdor deb topdi va unga o‘lim jazosi tayinladi. Bu haqda The Guardian nashri xabar berdi.
Sud hujjatlarida Kabilaning joriy yil fevral oyida yuzaga kelgan qo‘zg‘olonni qo‘llab-quvvatlagani, shuningdek, qotillik, zo‘rlash, qiynoqlar va isyon uyushtirish kabi jinoyatlarda ayblangani qayd etilgan. Sud jarayonida sobiq prezident ishtirok etmagan va unga himoyachilar tayinlanmagan.
Harbiy sud nafaqat o‘lim jazosi, balki tovon puli ham belgiladi. Qarorga ko‘ra, Jozef Kabila davlat va jabrlanuvchilarga jami 50 milliard dollardan ortiq kompensatsiya to‘lashi lozim.
Kabila 2001 yildan 2019 yilgacha mamlakat prezidenti bo‘lgan. U o‘z ayblarini qat’iy rad etib, sudni siyosiylashtirilgan deb hisoblaydi.
Hozirda u asosan Janubiy Afrikada istiqomat qilmoqda, biroq may oyida Goma shahrida ko‘rinishi haqida ma’lumotlar ham bor. Sobiq prezidentning siyosiy raqibi va amaldagi prezident Feliks Tshisekedi uni fevral oyidagi isyonni moliyalashtirishda ayblamoqda.
Hukumat Kabilaning partiyasining faoliyatini vaqtincha to‘xtatdi va unga tegishli mol-mulklarni musodara qilish jarayonini boshladi. Kuzatuvchilar fikricha, bu qaror mamlakatdagi siyosiy ziddiyatlarni yanada kuchaytirishi mumkin.

Племени назначена смертная казнь и штраф в 50 миллиардов
В Демократической Республике Конго произошло важное политическое событие. Об этом сообщает Zamin.uz.
Военный суд страны признал бывшего президента Жозефа Кабилу виновным в преступлениях против человечности, государственной измене и военных преступлениях и назначил ему смертную казнь. Об этом сообщает издание The Guardian.
В судебных документах отмечается, что Кабил поддержал восстание, произошедшее в феврале этого года, а также обвиняется в убийствах, изнасилованиях, пытках и организации мятежа. В судебном процессе бывший президент не участвовал и ему не были назначены защитники.
Военный суд назначил не только смертную казнь, но и компенсацию. Согласно решению, Жозеф Кабил должен выплатить государству и пострадавшим компенсацию на сумму более 50 миллиардов долларов.
Кабила был президентом страны с 2001 по 2019 год. Он категорически отвергает свои обвинения и считает суд политизированным.
В настоящее время он в основном проживает в Южной Африке, однако есть сведения о его появлении в городе Гома в мае. Политический соперник бывшего президента и действующий президент Феликс Чисекеди обвиняет его в финансировании восстания в феврале.
Правительство временно приостановило деятельность партии Кабилы и начало процесс конфискации принадлежащего ей имущества. По мнению наблюдателей, это решение может усилить политические противоречия в стране.