Afg‘onistonda internet to‘liq o‘chirildi, reyslar bekor qilindi
Afg‘onistonda vaqtincha hukumat 29-sentabr kuni mamlakat bo‘ylab internet aloqasini to‘liq o‘chirib qo‘ydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
NetBlocks tashkilotining xabar berishicha, internet ulanishi Toshkent vaqti bilan soat 20:10 atrofida deyarli to‘xtadi. Ushbu chora axloqni himoya qilish maqsadida qo‘llanilgani aytilmoqda.
Internetning uzilishi natijasida Kabul aeroportida kamida sakkizta reys bekor qilindi. Shuningdek, telefon aloqasi va sun’iy yo‘ldosh televideniyesi ham ishlamay qoldi.
Vaqtincha hukumat hozirgacha ushbu holat yuzasidan rasmiy bayonot bermadi. Bu voqea mamlakatdagi kommunikatsiya tizimining muhimligini va uning to‘xtatilishining jiddiy oqibatlarga olib kelishini ko‘rsatmoqda.
Internetning uzilishi aholining kundalik hayoti va iqtisodiyotga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Shu sababli, bunday qarorlarning sabab va oqibatlari haqida kengroq ma’lumot berilishi zarur.

В Афганистане полностью отключили интернет, рейсы отменены
Временное правительство Афганистана 29 сентября полностью отключило интернет по всей стране. Об этом сообщил Zamin.uz.
По данным организации NetBlocks, интернет-соединение практически прекратилось около 20:10 по ташкентскому времени. Сообщается, что эта мера была принята с целью защиты нравственности.
В результате отключения интернета в аэропорту Кабула было отменено как минимум восемь рейсов. Также перестали работать телефонная связь и спутниковое телевидение.
Временное правительство пока не сделало официального заявления по этому поводу. Это событие демонстрирует важность коммуникационной системы в стране и серьезные последствия её отключения.
Отключение интернета может негативно повлиять на повседневную жизнь населения и экономику. Поэтому необходимо предоставить более подробную информацию о причинах и последствиях таких решений.