Filippinda 6,9 magnitudali zilzila 30 odamni o‘ldirdi
Filippinda yuz bergan 6,9 magnitudali zilzila natijasida halok bo‘lganlar soni 30 nafarga yetdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, hodisa oqibatida 37 kishi turli darajada jarohat olgan. Favqulodda vaziyatlar markazi ma’lumotiga ko‘ra, halok bo‘lganlarning jasadlari Sebu provinsiyasidagi Bogo shahar kasalxonasiga olib kelinmoqda.
Hodisa sodir bo‘lganidan keyin mamlakatda favqulodda holat rejimi kuchaytirildi. Zilzila San-Remijio munitsipalitetida joylashgan sport va sog‘lomlashtirish markazining qulashiga sabab bo‘ldi.
Mahalliy aholining bir qismi vayronalar ostida qolganligi aniqlangan. Hozirda qutqaruvchilar keng ko‘lamli qidiruv va evakuatsiya ishlarini olib bormoqda.
Mutaxassislar ta’kidlashicha, bu zilzila mintaqada so‘nggi yillarda kuzatilgan eng kuchli silkinishlardan biridir. Hukumat qurbonlar oilalariga ta’ziya bildirgan va jabrlanganlarga tibbiy hamda moddiy yordam ko‘rsatishni tashkil qilgan.
Shuningdek, qidiruv-qutqaruv ishlari hali davom etayotgani sababli halok bo‘lganlar soni ortishi mumkinligi haqida ogohlantirishlar mavjud. Mamlakat hukumati va favqulodda xizmatlar hodisa oqibatlarini bartaraf etish uchun barcha zarur choralarni ko‘rmoqda.

На Филиппинах землетрясение магнитудой 6,9 унесло жизни 30 человек
В результате землетрясения магнитудой 6,9, произошедшего на Филиппинах, число погибших достигло 30 человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
По официальным данным, в результате происшествия 37 человек получили ранения различной степени тяжести. По информации Центра чрезвычайных ситуаций, тела погибших доставляются в больницу города Бого провинции Себу.
После происшествия в стране был усилен режим чрезвычайного положения. Землетрясение вызвало обрушение спортивного и оздоровительного центра, расположенного в муниципалитете Сан-Ремиджио.
Выявлено, что часть местного населения оказалась под завалами. В настоящее время спасатели проводят масштабные поисково-эвакуационные работы.
Специалисты отмечают, что это землетрясение является одним из самых сильных толчков, зафиксированных в регионе за последние годы. Правительство выразило соболезнования семьям погибших и организовало медицинскую и материальную помощь пострадавшим.
Кроме того, учитывая, что поисково-спасательные работы продолжаются, существуют предупреждения о возможном увеличении числа погибших. Правительство страны и службы чрезвычайных ситуаций принимают все необходимые меры для устранения последствий происшествия.