O‘zbekistonlik mahbus Rossiyada 10 yilga qamaldi
Rossiya Federatsiyasida jinoiy ish bo‘yicha sud qarori e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Lipetsk viloyatidagi jazoni ijro etish koloniyasidan qochgan va qo‘lga olinayotganda politsiya xodimiga zo‘ravonlik qilgan O‘zbekiston fuqarosi qattiq tartibli koloniyada 10 yilga ozodlikdan mahrum etildi. Ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu shaxs 2024-yil oktyabr oyida 2-sonli jazoni ijro etish muassasasidan qochgan olti mahbusdan biri bo‘lgan.
Qochganlarning aksariyati Markaziy Osiyo davlatlari fuqarolari bo‘lib, to‘rt nafari O‘zbekiston fuqarosi ekanligi aniqlangan. Qochish voqeasi Rossiya ommaviy axborot vositalarida katta e’tiborga sabab bo‘ldi.
Mahbuslar uyushqoqlik bilan harakat qilganligi va jinoyat-ijro tizimidagi xavfsizlik choralarida kamchiliklar mavjudligi ko‘rsatildi. Qidiruv e’lon qilingan mahbuslar 2024-yil oktyabr oxirida Tambov viloyatida qo‘lga olindi.
Politsiya xodimlari ularni tavsifga muvofiq aniqlab, to‘xtatishga uringan. Shu paytda O‘zbekiston fuqarosi qo‘lga olinayotganda politsiyachiga qarshilik ko‘rsatib, zo‘ravonlik qilgan.
Natijada huquq-tartibot xodimining o‘ng qo‘li singan va tibbiy ekspertiza jarohatni o‘rtacha og‘irlikdagi tan jarohati deb baholagan. Sud qaroriga ko‘ra, Tambov viloyati prokuraturasi sudlanuvchini jinoyat sodir etishda aybdor deb topib, unga qattiq tartibli koloniyada 10 yil ozodlikdan mahrum etish jazosini tayinladi.
O‘zbekiston fuqarosi Rossiya Jinoyat kodeksining 318-moddasi 2-qismi bo‘yicha javobgarlikka tortildi. Ushbu modda hokimiyat vakiliga xizmat vazifasini bajarishi chog‘ida hayot yoki sog‘liq uchun xavfli bo‘lgan zo‘rlik ishlatishni nazarda tutadi.
Natijada, Rossiyada koloniyadan qochish bilan bog‘liq ish jiddiy oqibatlarga olib keldi. Qochgan o‘zbekistonlik nafaqat qochqin sifatida, balki politsiya xodimiga nisbatan zo‘ravonlik qilgan shaxs sifatida ham qonun oldida javob berdi.
Bu holat jinoyat-ijro tizimidagi xavfsizlik masalalarini yana bir bor ko‘rib chiqishga ehtiyoj borligini ko‘rsatmoqda.

Узбекский заключённый приговорён к 10 годам в России
В Российской Федерации было оглашено судебное решение по уголовному делу. Об этом сообщает Zamin.uz.
Гражданин Узбекистана, сбежавший из исправительной колонии в Липецкой области и применивший насилие к сотруднику полиции при задержании, был приговорён к 10 годам лишения свободы в колонии строгого режима. По данным, этот человек был одним из шести заключённых, сбежавших в октябре 2024 года из исправительного учреждения №2.
Большинство сбежавших — граждане стран Центральной Азии, при этом установлено, что четверо из них — граждане Узбекистана. Случай побега вызвал большой резонанс в российских средствах массовой информации.
Отмечено, что заключённые действовали слаженно, а в системе исполнения наказаний имелись недостатки в мерах безопасности. Искали сбежавших заключённых, которые были задержаны в конце октября 2024 года в Тамбовской области.
Сотрудники полиции опознали их по описанию и попытались остановить. В этот момент гражданин Узбекистана оказал сопротивление при задержании и применил насилие к полицейскому.
В результате у правоохранителя была сломана правая рука, а медицинская экспертиза квалифицировала травму как телесное повреждение средней тяжести. По решению суда прокуратура Тамбовской области признала обвиняемого виновным в совершении преступления и назначила ему наказание в виде 10 лет лишения свободы в колонии строгого режима.
Гражданин Узбекистана был привлечён к ответственности по части 2 статьи 318 Уголовного кодекса Российской Федерации. Эта статья предусматривает применение насилия, опасного для жизни или здоровья, в отношении представителя власти при исполнении им служебных обязанностей.
Таким образом, дело о побеге из колонии в России имело серьёзные последствия. Сбежавший узбек не только понёс ответственность как беглец, но и как лицо, применившее насилие в отношении сотрудника полиции.
Этот случай вновь подчёркивает необходимость пересмотра вопросов безопасности в системе исполнения уголовных наказаний.