AQShda hukumat yopilishi ishchilarni xavf ostida qo‘ydi
AQShda hukumatning yopilishi natijasida federal darajadagi ishchilarning ommaviy ravishda bo‘shatilishi xavfi yuzaga kelmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hukumatning yopilishi Kongressda yangi byudjet loyihasi bo‘yicha kelishmovchilik sabab sodir bo‘ldi. Demokratlar sog‘liqni saqlash dasturlarini kafolatlashni istasa, respublikachilar hukumatni vaqtincha ishga tushirish tarafdori.
Shu sababli ikki tomon o‘rtasida kelishuvga erishish qiyinlashmoqda. Vaqtinchalik yopilish sababli ayrim ishchilar ish haqsiz ta’tilga chiqishi, zarur xizmatlarda ishlovchilar esa maosh olmasdan faoliyat yuritishi mumkin.
Mutaxassislarning fikricha, bu yopilish 2018-yildagidan ham kattaroq bo‘lib, taxminan 750 ming federal ishchi vaqtincha ta’tilga chiqariladi. Oq Uy va Kongress rahbarlari vaziyatni siyosiy bahsga aylantirgan.
Agar hukumat yopilishi davom etsa, ishchilarning bo‘shatilishi va AQSh iqtisodiyotiga katta zarar yetishi mumkin. Hozirda vaziyatni hal qilish uchun tomonlar o‘zaro muzokaralarni davom ettirmoqda.
Ushbu muammo mamlakatda ijtimoiy va iqtisodiy barqarorlikka salbiy ta’sir ko‘rsatishi ehtimoli mavjud. Shuning uchun siyosiy rahbarlar tezroq kelishuvga erishish uchun harakat qilishi zarur.

Закрытие правительства в США поставило рабочих под угрозу
В результате закрытия правительства США возник риск массового увольнения федеральных работников. Об этом сообщает Zamin.uz.
Закрытие правительства произошло из-за разногласий в Конгрессе по новому проекту бюджета. Демократы хотят гарантировать программы здравоохранения, в то время как республиканцы выступают за временное возобновление работы правительства.
Поэтому достичь соглашения между двумя сторонами становится сложно. Из-за временного закрытия некоторые работники могут уйти в неоплачиваемый отпуск, а сотрудники необходимых служб будут работать без зарплаты.
По мнению экспертов, это закрытие будет даже масштабнее, чем в 2018 году, примерно 750 тысяч федеральных работников временно уйдут в отпуск. Лидеры Белого дома и Конгресса превратили ситуацию в политическую борьбу.
Если закрытие правительства продолжится, возможны увольнения работников и значительный ущерб для экономики США. В настоящее время стороны продолжают переговоры для разрешения ситуации.
Эта проблема может негативно повлиять на социальную и экономическую стабильность в стране. Поэтому политическим лидерам необходимо приложить усилия для скорейшего достижения соглашения.