Isroil G‘azoga yordam kemalarini to‘xtatdi
Isroil dengiz kuchlari G‘azoga yordam olib borayotgan kemalar safini to‘xtatdi va unda faoliyat yuritayotganlarni, jumladan Greta Tunbergni ushladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kemalar guruhi bu harakatni noqonuniy deb atadi va ayrim kemalarning suv to‘pi bilan zararlangani haqida ma’lumot berdi. Ular G‘azoga oziq-ovqat va dori-darmon yetkazishni rejalashtirgan edi.
Isroil hukumati bu harakatni mojaroga chaqiruvchi deb baholamoqda va G‘azoga yordam yetkazilishini qat’iy nazorat qilmoqda. Ushbu voqea xalqaro jamoatchilik e’tiborini tortdi va norozilikka sabab bo‘ldi.
Gretsiya, Italiya, Tunis va Turkiyada namoyishlar o‘tkazildi, Kolumbiya esa Isroil diplomatlarini mamlakatdan chiqarishga qaror qildi. G‘azodagi aholi xavfsizligini ta’minlash muhim hisoblanadi.

Израиль остановил корабли с помощью для Газы
Израильские военно-морские силы остановили флот с кораблями, направлявшимися с помощью в Газу, и задержали находящихся на них, в том числе Грету Тунберг. Об этом сообщил Zamin.uz.
Группа кораблей назвала это действие незаконным и сообщила о повреждениях некоторых судов от водяных пушек. Они планировали доставить в Газу продовольствие и медикаменты.
Правительство Израиля оценивает это действие как провокационное и строго контролирует доставку помощи в Газу. Это событие привлекло внимание международного сообщества и вызвало протесты.
В Греции, Италии, Тунисе и Турции прошли демонстрации, а Колумбия решила выслать из страны израильских дипломатов. Обеспечение безопасности населения Газы считается важным.