Fransiya Ichki ishlar vazirligi 18-sentyabr kuni o‘tgan miting va ish tashlashlardan farqli o‘laroq, kasaba uyushmalari tomonidan uyushtirilgan so‘nggi namoyishlarga 400 mingdan ortiq odam qatnashishini taxmin qilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Le Figaro gazetasining xabariga ko‘ra, rasmiylar namoyishchilarning soni 400 mingdan oshmasligini bildirgan, bu esa 18-sentyabrdagi aksiyalarga nisbatan kamroq ishtirok etilganini anglatadi. O‘sha kuni Ichki ishlar vazirligi 100 ming kishi qatnashganini hisoblagan bo‘lsa, kasaba uyushmalari esa qatnashchilar sonini bir millionga yetganini da’vo qilgan edi.
Namoyishlarda "Hamma narsani to‘sib qo‘ying!" shiori ostida onlayn harakat tarafdorlari faoliyat yuritgan va tartibsizliklar yuzaga kelish xavfi bo‘lgan. Shunga ko‘ra, 80 mingdan ortiq politsiya xodimi safarbar qilindi va 300 dan ortiq odam ushlanganidan keyin jamoat xavfsizligi ta’minlandi.
Bundan tashqari, 2-oktyabr kuni Nant, Renn, Tuluza, Lion va Dijon kabi yirik shaharlarda namoyishlar keskinlik bilan o‘tishi kutilmoqda. Rasmiylar Fransiyaning Yevropa qismida tartibni saqlash uchun qancha politsiya va jandarmlar safarbar qilinishini aniqlamagan bo‘lsa-da, Parij politsiyasi prefekti Loran Nunes 5000 nafar zobitni Parij ko‘chalarida navbatchilik qilishga jalb qilishni va’da berdi.
Ushbu choralar namoyishlar davomida jamoat tartibini saqlash va tartibsizliklarning oldini olish maqsadida ko‘rilmoqda.

Во Франции в демонстрациях приняли участие более 400 тысяч человек
Министерство внутренних дел Франции оценивает, что в последних демонстрациях, организованных профсоюзами, приняли участие более 400 тысяч человек, в отличие от митингов и забастовок, прошедших 18 сентября. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным газеты Le Figaro, официальные лица заявили, что число демонстрантов не превышает 400 тысяч, что означает меньшее участие по сравнению с акциями 18 сентября. В тот день Министерство внутренних дел насчитало 100 тысяч участников, тогда как профсоюзы утверждали, что их было около миллиона.
На демонстрациях под лозунгом «Заблокируйте всё!» активизировались сторонники онлайн-движения, что создавало риск возникновения беспорядков. В связи с этим было мобилизовано более 80 тысяч полицейских, и после задержания более 300 человек общественный порядок был обеспечен.
Кроме того, 2 октября ожидается напряжённое проведение демонстраций в крупных городах, таких как Нант, Ренн, Тулуза, Лион и Дижон. Хотя официальные лица не уточнили, сколько полицейских и жандармов будет задействовано для поддержания порядка в европейской части Франции, префект полиции Парижа Лоран Нунес пообещал привлечь 5000 офицеров для патрулирования улиц Парижа.
Эти меры принимаются с целью поддержания общественного порядка и предотвращения беспорядков во время демонстраций.