Amerikalik taniqli tadbirkor Ilon Mask moliya sohasida yangi rekord o‘rnatdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Forbes jurnalining ma’lumotlariga ko‘ra, uning boyligi ilk bor 500 milliard dollardan oshdi. Sharqiy vaqt bilan 15:30 da Tesla va SpaceX kompaniyalari rahbari, Neuralink asoschisi hamda X ijtimoiy tarmog‘ining egasi Ilon Maskning umumiy boyligi 500 milliard dollarlik chegarani bosib o‘tdi.
2 oktyabr kuni Toshkent vaqti bilan soat 06:15 da esa uning boyligi 500,5 milliard dollarga yetdi. Forbes tahliliga ko‘ra, Ilon Maskning boyligi shunday yuqori darajaga yetishi uning davlatdagi lavozimini tark etib, barcha diqqatini biznes loyihalariga qaratgani bilan bog‘liq.
Hozirda u Forbes milliarderlari ro‘yxatida birinchi o‘rinda turibdi. Undan keyingi o‘rinlarda Oracle kompaniyasi rahbari Larri Ellison (351,6 milliard dollar), Meta asoschisi Mark Sukerberg (246,1 milliard dollar), Amazon asoschisi Jeff Bezos (233,2 milliard dollar) va Google asoschisi Larri Peyj (204,6 milliard dollar) joylashgan.
Shuni ta’kidlash lozimki, Ilon Mask avvalgi rekord egasi ham bo‘lgan. O‘tgan yil dekabr oyida uning boyligi 400 milliard dollardan oshib, bunday natijaga erishgan birinchi shaxs sifatida tarixga kirgan edi.
Hozirgi yangi ko‘rsatkich esa uning moliyaviy muvaffaqiyatlarining davom etayotganidan darak beradi.

Богатство Илона Маска превысило 500 миллиардов долларов
Известный американский предприниматель Илон Маск установил новый рекорд в финансовой сфере. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным журнала Forbes, его состояние впервые превысило 500 миллиардов долларов. По восточному времени в 15:30 общий капитал Илона Маска, руководителя компаний Tesla и SpaceX, основателя Neuralink и владельца социальной сети X, превысил отметку в 500 миллиардов долларов.
2 октября по ташкентскому времени в 06:15 его состояние достигло 500,5 миллиарда долларов. Согласно анализу Forbes, достижение такого высокого уровня связано с тем, что Илон Маск покинул государственную должность и сосредоточил все внимание на бизнес-проектах.
В настоящее время он занимает первое место в списке миллиардеров Forbes. За ним следуют глава компании Oracle Ларри Эллисон (351,6 миллиарда долларов), основатель Meta Марк Цукерберг (246,1 миллиарда долларов), основатель Amazon Джефф Безос (233,2 миллиарда долларов) и основатель Google Ларри Пейдж (204,6 миллиарда долларов).
Стоит отметить, что Илон Маск уже был обладателем предыдущего рекорда. В декабре прошлого года его состояние превысило 400 миллиардов долларов, и он стал первым человеком, достигшим такого результата.