Rossiya prezidenti Vladimir Putin mamlakatdagi xorijiy aktivlarni milliylashtirishga tayyorgarlik ko‘rishni buyurdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu qaror Yevropa Ittifoqi Rossiyaning muzlatilgan aktivlarini musodara qilishi holatida amalga oshiriladi. Bloomberg axborot agentligining ma’lumotiga ko‘ra, 30 sentyabr kuni Putin aktivlarni tezlashtirilgan tartibda maxsus yo‘l bilan sotishga ruxsat beruvchi farmonni imzoladi.
Hujjatda choralar xorijiy davlatlarning, xususan sanksiyalar shaklidagi harakatlariga javob bo‘lishi ta’kidlangan. Bloomberg manbasining bildirishicha, mazkur farmon Rossiya va xorijiy kompaniyalar o‘rtasidagi sotish jarayonini tezlashtirishga qaratilgan.
Agar Yevropa Ittifoqi Rossiya aktivlarini musodara qilsa, Moskva ham shunga o‘xshash choralar bilan javob qaytarishi mumkin. 2022 yilda Rossiya Ukrainaga keng ko‘lamli harbiy hujum boshlagach, G‘arb kompaniyalarining ko‘pchiligi mamlakatni tark etdi.
Shunga qaramay, UniCredit, Raiffeisen Bank International, PepsiCo va Mondelez kabi kompaniyalar Rossiyada faoliyatini davom ettirmoqda. Sentyabr oxirida Yevropa Ittifoqi rahbarlari Rossiyaning muzlatilgan aktivlarini garovga qo‘ygan holda Ukrainaga 140 milliard yevro kredit berish rejasini ma’qulladi.
Kreml esa bu rejani qoralab, uni “o‘g‘rilik” deb atadi. Mazkur farmon va choralar Rossiya bilan G‘arb o‘rtasidagi iqtisodiy va siyosiy munosabatlarda yangi davr boshlanishini ko‘rsatadi.
Shu bilan birga, Kreml xorijiy kompaniyalar va aktivlarga bo‘lgan nazoratni kuchaytirishga tayyorligini ochiq bildirib, o‘z manfaatlarini himoya qilishga intilmoqda.

Путин готовится к национализации иностранных активов в России
Президент России Владимир Путин распорядился подготовиться к национализации иностранных активов в стране. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение будет реализовано в случае конфискации замороженных активов России Европейским союзом. По данным информационного агентства Bloomberg, 30 сентября Путин подписал указ, разрешающий ускоренную продажу активов по специальной процедуре.
В документе подчеркивается, что меры являются ответом на действия иностранных государств, в частности санкции. По словам источника Bloomberg, данный указ направлен на ускорение процесса продажи между российскими и иностранными компаниями.
Если Европейский союз конфискует российские активы, Москва может ответить аналогичными мерами. В 2022 году, после начала масштабного военного наступления России на Украину, большинство западных компаний покинули страну.
Тем не менее, такие компании, как UniCredit, Raiffeisen Bank International, PepsiCo и Mondelez продолжают свою деятельность в России. В конце сентября лидеры Европейского союза одобрили план предоставления Украине кредита в размере 140 миллиардов евро под залог замороженных российских активов.
Кремль же раскритиковал этот план, назвав его «воровством». Этот указ и меры свидетельствуют о начале новой эпохи в экономических и политических отношениях между Россией и Западом.
При этом Кремль открыто заявил о готовности усилить контроль над иностранными компаниями и активами, стремясь защитить свои интересы.