Jozef Kabila davlatga xiyonatda o‘limga hukm qilindi
Kongo Demokratik Respublikasining sobiq prezidenti Jozef Kabila davlatga xiyonat qilganlikda aybdor deb topilib, unga o‘lim jazosi tayinlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, 54 yoshli sobiq prezident qo‘shni Ruanda tomonidan qo‘llab-quvvatlanayotgan M23 qurolli guruhiga yordam berib, hukumatga qarshi harakat qilgan. Ayniqsa, Kabila may oyida M23 nazoratidagi Shimoliy Kivu viloyatining ma’muriy markazi Goma shahrida bo‘lganligi aniqlangan.
Ushbu voqea ortidan hukumat tashabbusi bilan Kabilaning umrbod senatorlik vakolati bekor qilindi. Iyul oyida esa sobiq prezidentga nisbatan sud jarayoni boshlandi.
Mutaxassislarning fikricha, hukm chiqarilgan bo‘lsa-da, Kabilaning haqiqatan hibsga olinishi ehtimoli past hisoblanadi. Sud jarayoni Kongo ichki siyosati va mintaqadagi qurolli guruhlar bilan bog‘liq murakkab vaziyatni aks ettiradi.
Sobiq prezidentning ayblanishi va unga nisbatan hukm chiqarilishi mamlakatda davlat xavfsizligi, qurolli guruhlar bilan hamkorlik hamda qonun ustuvorligi masalalariga alohida e’tibor qaratilishiga sabab bo‘ldi. Shu bilan birga, xalqaro hamjamiyat ham ushbu hukm va mintaqaviy xavfsizlik masalalariga diqqat bilan yondashmoqda.
Bu voqealar Kongo siyosiy maydonida katta rezonans uyg‘otib, mamlakatdagi sobiq rahbarlarning javobgarligi haqidagi muhokamalarni kuchaytirdi.

Жозеф Кабила приговорён к смертной казни за государственную измену
Бывший президент Демократической Республики Конго Жозеф Кабила признан виновным в государственной измене и приговорён к смертной казни. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным, 54-летний бывший президент оказывал помощь вооружённой группе M23, поддерживаемой соседней Руандой, и действовал против правительства. В частности, было установлено, что Кабила в мае находился в городе Гома, административном центре провинции Северное Киву, контролируемой M23.
После этого события по инициативе правительства полномочия Кабилы как пожизненного сенатора были отменены. В июле начался судебный процесс против бывшего президента.
По мнению экспертов, несмотря на вынесенный приговор, вероятность фактического ареста Кабилы невысока. Судебный процесс отражает сложную ситуацию во внутренней политике Конго и в отношении вооружённых групп в регионе.
Обвинение бывшего президента и вынесение ему приговора привлекли особое внимание к вопросам государственной безопасности, сотрудничества с вооружёнными группами и верховенства закона в стране. Вместе с тем, международное сообщество внимательно относится к этому приговору и вопросам региональной безопасности.
Эти события вызвали большой резонанс на политической арене Конго и усилили обсуждения ответственности бывших руководителей страны.