OpenAI qiymati 500 milliard dollarga yetdi
ChatGPT platformasi orqali keng ommaga tanilgan ushbu kompaniyaning qiymati 500 milliard dollarga baholandi va u dunyodagi eng qimmat xususiy kompaniya maqomini qo‘lga kiritdi. Bloomberg va Reuters kabi yirik axborot agentliklari bu haqda ma’lumot berdi.
Kompaniyaning sobiq va amaldagi xodimlari investorlarga taxminan 6,6 milliard dollarlik aksiyalarni sotgan. Dastlab ular 10,3 milliard dollarlik aksiyalarni sotishga rozilik bildirgan bo‘lsa-da, ko‘pchilik OpenAI biznesining kelajagiga ishonib, bu qarordan qaytgan.
Oldin kompaniyaning qiymati taxminan 300 milliard dollar atrofida baholangan edi. Yangi baholash natijasida OpenAI qiymati Ilon Maskning SpaceX kompaniyasidan oshib ketdi.
Hozirda SpaceX qiymati 400 milliard dollarga yaqin bo‘lib, dunyodagi xususiy kompaniyalar orasida ikkinchi o‘rinni egallaydi. Uchinchi o‘rin esa TikTok egasi bo‘lgan Xitoy kompaniyasi ByteDance’ga tegishli.
OpenAI ning tez o‘sishi kompaniyaga bo‘lgan katta qiziqish bilan izohlanadi. 2025 yil iyul oyidagi ma’lumotlarga ko‘ra, ChatGPT haftasiga taxminan 700 million faol foydalanuvchiga ega.
Shu platforma orqali bir hafta ichida 18 milliarddan ortiq xabar almashilgan. Qiziqarli jihati shundaki, kompaniya asoschilaridan biri Ilon Mask 2018 yilda direktorlar kengashini tark etgan bo‘lsa-da, 2025 yil boshida OpenAI’ni 97,4 milliard dollarga sotib olish taklifini bergan.
Shuningdek, 2024 yilda u kompaniyaga qarshi sud ishi ham ochgan. Maskning fikricha, OpenAI ning Microsoft bilan hamkorligi va tijorat yo‘nalishiga o‘tishi dastlabki maqsadlarga zid edi.
Biroq, OpenAI dekabr oyida e’lon qilgan hujjatlar Maskning aslida vaqt o‘tib tijorat tashkilotiga aylanish g‘oyasini qo‘llab-quvvatlaganini ko‘rsatdi. Ammo u kompaniya ustidan to‘liq nazoratga ega bo‘lolmagani sababli bu g‘oyadan voz kechgan.
Bloomberg tahlillariga ko‘ra, OpenAI qiymatining oshishi sun’iy intellekt sohasidagi qizg‘in raqobat va investorlarning qiziqishining ortib borayotganidan dalolat beradi. Masalan, 2024 yil sentyabr oyining oxirida chip ishlab chiqaruvchi Nvidia OpenAI ga taxminan 100 milliard dollarlik sarmoya kiritishni rejalashtirayotgani va kompaniyaga ma’lumot markazlari uchun chiplar yetkazib berishini ma’lum qilgan.

OpenAI достиг стоимости в 500 миллиардов долларов
OpenAI достигла исторической отметки как ведущая компания в области искусственного интеллекта. Об этом сообщил Zamin.uz.
Компания, широко известная благодаря платформе ChatGPT, была оценена в 500 миллиардов долларов и получила статус самой дорогой частной компании в мире. Об этом сообщили крупные информационные агентства, такие как Bloomberg и Reuters.
Бывшие и нынешние сотрудники компании продали инвесторам акции примерно на 6,6 миллиарда долларов. Изначально они согласились продать акции на сумму 10,3 миллиарда долларов, однако большинство, поверив в будущее бизнеса OpenAI, отказались от этого решения.
Ранее стоимость компании оценивалась примерно в 300 миллиардов долларов. В результате новой оценки стоимость OpenAI превысила стоимость компании Илона Маска SpaceX.
В настоящее время стоимость SpaceX составляет около 400 миллиардов долларов, что занимает второе место среди частных компаний в мире. Третье место занимает китайская компания ByteDance, владелец TikTok.
Быстрый рост OpenAI объясняется большим интересом к компании. По данным на июль 2025 года, ChatGPT имеет около 700 миллионов активных пользователей в неделю.
Через эту платформу за неделю было обменяно более 18 миллиардов сообщений. Интересно, что один из основателей компании Илон Маск, покинувший совет директоров в 2018 году, в начале 2025 года предложил купить OpenAI за 97,4 миллиарда долларов.
Кроме того, в 2024 году он также подал иск против компании. По мнению Маска, сотрудничество OpenAI с Microsoft и переход к коммерческой деятельности противоречили первоначальным целям.
Однако документы, опубликованные OpenAI в декабре, показали, что Маск на самом деле со временем поддержал идею превращения компании в коммерческую организацию. Но он отказался от этой идеи из-за отсутствия полного контроля над компанией.
По анализу Bloomberg, рост стоимости OpenAI свидетельствует о ожесточенной конкуренции в области искусственного интеллекта и растущем интересе инвесторов. Например, в конце сентября 2024 года производитель чипов Nvidia объявил о планах инвестировать около 100 миллиардов долларов в OpenAI и поставлять компании чипы для дата-центров.