To‘qayev va Durov sun’iy intellekt hamkorligini muhokama qildi
Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jo‘mart To‘qayev Digital Bridge 2025 xalqaro forumi doirasida Telegram messenjeri asoschisi Pavel Durov bilan uchrashdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuvda ta’lim, sun’iy intellekt va kiberxavfsizlik sohalaridagi hamkorlik masalalari muhokama qilindi. Prezident messenjerning mamlakat raqamli rivojlanishidagi faoliyatini yuqori baholadi.
Telegram kompaniyasi rasmiy ravishda Astana Hub a’zosiga aylandi va Qozog‘istonda o‘z ofisini ochdi. Shuningdek, AIem.Ai markazida sun’iy intellekt laboratoriyalari faoliyat boshladi.
Ushbu markaz yangi texnologiyalar va ilm-fanning taraqqiyotiga qo‘shayotgan hissasi alohida ta’kidlandi. Pavel Durov Qozog‘iston rahbariga sun’iy intellekt sohasida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish istiqbollarini taqdim etdi.
Bu hamkorlik ikki tomonlama rivojlanish va innovatsiyalarni rag‘batlantirishga xizmat qiladi. Uchrashuv natijasida mamlakatning raqamli salohiyati yanada mustahkamlanishi kutilmoqda.

Токаев и Дуров обсудили сотрудничество в области искусственного интеллекта
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев встретился с основателем мессенджера Telegram Павлом Дуровым в рамках международного форума Digital Bridge 2025. Об этом сообщил Zamin.uz.
На встрече обсуждались вопросы сотрудничества в сферах образования, искусственного интеллекта и кибербезопасности. Президент высоко оценил деятельность мессенджера в цифровом развитии страны.
Компания Telegram официально стала членом Astana Hub и открыла офис в Казахстане. Также в центре AIem.Ai начали работу лаборатории искусственного интеллекта.
Особо было отмечено вклад этого центра в развитие новых технологий и науки. Павел Дуров представил руководителю Казахстана перспективы реализации совместных проектов в области искусственного интеллекта.
Это сотрудничество будет способствовать двустороннему развитию и стимулированию инноваций. По итогам встречи ожидается дальнейшее укрепление цифрового потенциала страны.