Qozog‘istonlik yosh ishbilarmon Arlan Raxmetjanov sun’iy intellekt sohasidagi startapi uchun olti million dollar miqdorida investitsiya olib, kelajagini ta’minlash maqsadida maktabni tark etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Arlan kodlashni uch yil oldin o‘rganishni boshlagan va ayni paytda ChatGPT ishga tushganida u atigi o‘n besh yoshda edi. Shu vaqtdan boshlab u Nozomio nomli startapini yaratib, sun’iy intellekt hamda dasturiy ta’minot sohasida faoliyat yuritmoqda.
Yosh tadbirkorning tezkor muvaffaqiyati investorlarning e’tiborini jalb qildi. Arlanning ijtimoiy tarmoqlardagi, xususan LinkedIn va Twitterdagi postlari uning startapiga sarmoya kiritishga sabab bo‘ldi.
U shuningdek, investorlar bilan video muloqotlar o‘tkazish uchun bir necha marta matematika darsidan chiqarib yuborilganini ham ta’kidlaydi. Arlanning tajribasi yosh avlod uchun katta ilhom manbai hisoblanadi.
Bu voqea yoshlarning o‘z imkoniyatlarini kengaytirishi va innovatsion startaplarni yaratishda yangi imkoniyatlardan foydalanishi mumkinligini ko‘rsatadi. Olti million dollarlik investitsiya olish va o‘z yo‘lini topish – bu zamonaviy yoshlar uchun muvaffaqiyatning yorqin namunasi hisoblanadi.

Арлан Рахметжанову было инвестировано 6 миллионов долларов
Молодой казахстанский предприниматель Арлан Рахметжанов получил инвестицию в размере шести миллионов долларов для своего стартапа в области искусственного интеллекта и покинул школу, чтобы обеспечить своё будущее. Об этом сообщает Zamin.uz.
Арлан начал изучать программирование три года назад, и в то время, когда был запущен ChatGPT, ему было всего пятнадцать лет. С тех пор он создал свой стартап под названием Nozomio, который работает в сфере искусственного интеллекта и программного обеспечения.
Быстрый успех молодого предпринимателя привлёк внимание инвесторов. Посты Арлана в социальных сетях, особенно в LinkedIn и Twitter, стали причиной инвестиций в его стартап.
Он также отмечает, что несколько раз его выводили с уроков математики, чтобы проводить видеозвонки с инвесторами. Опыт Арлана является большим источником вдохновения для молодого поколения.
Этот случай показывает, что молодёжь может расширять свои возможности и использовать новые шансы для создания инновационных стартапов. Получение инвестиций в шесть миллионов долларов и нахождение своего пути — яркий пример успеха для современных молодых людей.