Tesla kompaniyasi rahbari Elon Mask sof boyligi 500 milliard dollarga yetgan birinchi shaxs bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning boyligi asosan Tesla va boshqa kompaniyalarining qiymatining oshishi hisobiga ko‘paydi. Ma’lumotlarga ko‘ra, yil davomida Tesla aksiyalari 20 foizdan ortiq o‘sdi, bu esa investorlarning Maskning kompaniyalariga bo‘lgan ishonchini oshirdi.
Maskning boyligi Tesla kompaniyasidagi 12 foizlik ulushiga bog‘liq hisoblanadi. Dunyoning ikkinchi eng boy shaxsi Oracle asoschisi Lerri Ellison bo‘lib, uning boyligi taxminan 350 milliard dollarni tashkil etadi.
Mask va Ellison o‘rtasidagi moliyaviy raqobat aksiyalar narxining o‘zgarishi bilan davom etmoqda. Tesla boshqaruv kengashi ma’lumotlariga ko‘ra, Mask kompaniyaning faoliyatida markaziy rol o‘ynaydi va belgilangan maqsadlarga erishsa, u 1 trillion dollardan ortiq ish haqi paketiga ega bo‘lishi mumkin.
Shu tariqa, Elon Mask nafaqat texnologiya sohasida, balki moliyaviy ko‘rsatkichlar bo‘yicha ham yetakchi shaxs sifatida tanilmoqda. Uning kompaniyalari va aksiyalari investorlar uchun katta qiziqish uyg‘otmoqda va bozorning rivojlanishiga katta ta’sir ko‘rsatmoqda.

Богатство Илона Маска достигло 500 миллиардов долларов
Глава компании Tesla Илон Маск стал первым человеком, чье чистое состояние достигло 500 миллиардов долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Его богатство в основном увеличилось за счет роста стоимости Tesla и других его компаний. По данным, за год акции Tesla выросли более чем на 20 процентов, что повысило доверие инвесторов к компаниям Маска.
Богатство Маска связано с его 12-процентной долей в компании Tesla. Вторым по богатству человеком в мире является основатель Oracle Ларри Эллисон, чье состояние оценивается примерно в 350 миллиардов долларов.
Финансовое соперничество между Маском и Эллисоном продолжается на фоне изменений цен на акции. По данным совета директоров Tesla, Маск играет центральную роль в деятельности компании и, достигнув поставленных целей, может получить пакет вознаграждения стоимостью более 1 триллиона долларов.
Таким образом, Илон Маск признан не только лидером в области технологий, но и ведущей фигурой по финансовым показателям. Его компании и акции вызывают большой интерес у инвесторов и оказывают значительное влияние на развитие рынка.