Hamas harbiy qanoti rahbari Iza ad-Din al-Haddad Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Tramp tomonidan taklif qilingan otashkesim rejasini rad etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U bu rejaning Hamasni yo‘q qilishga qaratilganligini ta’kidladi. Trampning 20 banddan iborat rejasi Isroil hukumati tomonidan ma’qullangan bo‘lib, unda Hamasning qurollarini topshirishi va G‘azoni boshqarishda ishtirok etmasligi shartlari ko‘zda tutilgan.
Hamas qo‘lida 48 garovdagilar borligi ma’lum, ulardan 20 nafari tirik hisoblanadi. Reja bo‘yicha ushbu garovdagilar 72 soat ichida ozod qilinishi kerak, bu esa guruh uchun katta zarar hisoblanadi.
Shuningdek, Isroil bosh vaziri Benyamin Netanyahu ham ba’zi shartlarga qarshi chiqdi. 2023 yil oktabr oyidan beri davom etayotgan urush natijasida G‘azoda 66 mingdan ortiq inson halok bo‘lgan.
Ushbu mojaro hududda tinchlik va barqarorlikni tiklash uchun murakkab muammolarni yuzaga keltirmoqda. Aholining xavfsizligini ta’minlash va tinchlik o‘rnatish uchun barcha tomonlar o‘zaro muloqot va muzokaralarga tayyor bo‘lishi zarur.

Хамас категорически отверг план перемирия Трампа
Глава военного крыла Хамаса Иза ад-Дин аль-Хаддад отверг предложенный президентом США Дональдом Трампом план перемирия. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подчеркнул, что этот план направлен на уничтожение Хамаса. План Трампа, состоящий из 20 пунктов, был одобрен правительством Израиля и предусматривает сдачу оружия Хамасом и отказ от участия в управлении Газой.
Известно, что у Хамаса в заложниках находятся 48 человек, из которых 20 считаются живыми. Согласно плану, эти заложники должны быть освобождены в течение 72 часов, что является значительным ущербом для группы.
Кроме того, премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху также выступил против некоторых условий. В результате войны, продолжающейся с октября 2023 года, в Газе погибло более 66 тысяч человек.
Этот конфликт создает сложные проблемы для восстановления мира и стабильности в регионе. Для обеспечения безопасности населения и установления мира все стороны должны быть готовы к взаимному диалогу и переговорам.