AQShda milliy bog‘larda xizmatlar vaqtincha to‘xtadi
AQShda hukumat ishlari to‘xtashi natijasida milliy bog‘larda xizmatlar cheklangan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mutaxassislar aholiga milliy bog‘larga borishni vaqtincha to‘xtatishni maslahat bermoqda. Bog‘larda xodimlar sonining kamayishi sababli sanitariya, yo‘l tozalash va xavfsizlik ishlari to‘liq amalga oshirilmayapti.
Milliy bog‘lar xizmati 433 ta hududni nazorat qiladi, biroq xodimlarning yarmi ta’tilga chiqarilgan. Bu holat bog‘larda chiqindilar to‘planmasligi va atrof-muhitga zarar yetishi xavfini oshirmoqda.
2018-yilda ham shunga o‘xshash vaziyat yuzaga kelganida bog‘larda muammolar yuzaga kelgani eslatilmoqda. Mutaxassislar milliy bog‘larni ochiq qoldirish jiddiy xavf tug‘dirishini ta’kidlamoqda.
Shu sababli, hozircha aholiga milliy bog‘larga bormaslik tavsiya etilmoqda. Bu choralar bog‘larda yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan muammolarni oldini olishga qaratilgan.
Keyinchalik bog‘larni tiklash va muammolarni bartaraf etish qiyin kechishi mumkinligi ogohlantirilmoqda. Shuning uchun, aholining xavfsizligi va atrof-muhitni muhofaza qilish uchun vaqtincha milliy bog‘larga tashrif buyurmaslik zarurdir.

В США временно приостановлены услуги в национальных парках
В США из-за приостановки работы правительства услуги в национальных парках ограничены. Об этом сообщает Zamin.uz.
Специалисты советуют населению временно воздержаться от посещения национальных парков. Из-за сокращения числа сотрудников в парках санитарные работы, уборка дорог и обеспечение безопасности выполняются не в полном объёме.
Служба национальных парков контролирует 433 территории, однако половина сотрудников отправлена в отпуск. Эта ситуация увеличивает риск накопления мусора в парках и нанесения вреда окружающей среде.
Отмечается, что в 2018 году при похожей ситуации в парках возникали проблемы. Специалисты подчеркивают, что оставлять национальные парки открытыми представляет серьёзную опасность.
Поэтому на данный момент населению рекомендуется не посещать национальные парки. Эти меры направлены на предотвращение возможных проблем в парках.
В дальнейшем восстановление парков и устранение проблем может пройти с трудностями. Поэтому для безопасности населения и охраны окружающей среды необходимо временно воздержаться от посещения национальных парков.