Britaniyada farrosh ortiqcha ishlagani uchun ishdan bo‘shatildi
Britaniyada farrosh sifatida ishlagan Ogunmodede o‘z ish vaqtida ortiqcha mehnat qilgani sababli ishdan bo‘shatildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Daily Mail nashri xabar berdi. Ma’lum bo‘lishicha, u 2008 yildan 2024 yilgacha smenalar orasidagi kamida 11 soatlik dam olish vaqtini bir necha bor buzgan.
Shuningdek, turli kunlarda ikki xil ishda ishlab, smenalarni birlashtirganligi aniqlangan va bu asosda uning mehnat shartnomasi bekor qilingan. Ogunmodede dam olish kunlarida o‘zini yaxshi his qilganini va ishidan mamnun bo‘lganini bildirgan.
Biroq ish beruvchi uning ortiqcha ishlashiga ruxsat bermagan va uni ishdan bo‘shatgan. Farrosh o‘zining adolatsiz ishdan bo‘shatilgani va ish haqidan noqonuniy ushlab qolinganini da’vo qilib sudga murojaat qilgan, ammo sud uning da’volarini rad etgan.
Sud qaroriga ko‘ra, Ogunmodedening harakatlari qonunga zid bo‘lib, uning sog‘lig‘i va xavfsizligiga xavf tug‘dirishi mumkinligi, shuningdek jamiyat manfaatlariga zarar yetkazishi mumkinligi aniqlangan. Bundan tashqari, u ikkinchi ish joyi haqida ish beruvchiga to‘liq ma’lumot bermagani uchun ham aybdor deb topilgan.
Ushbu holat mehnat huquqlari va ish vaqtining me’yorlarga muvofiqligini ta’minlashning ahamiyatini yana bir bor ko‘rsatmoqda. Mehnat qonunchiligiga rioya qilish va ish vaqtini sog‘lom tarzda tashkil etish har bir xodim va ish beruvchi uchun muhimdir.

В Великобритании уборщика уволили за переработку
В Великобритании уборщик по имени Огунмодеде был уволен за переработки во время своей работы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщило издание Daily Mail. Известно, что с 2008 по 2024 год он неоднократно нарушал минимальный 11-часовой перерыв между сменами.
Также было выявлено, что в разные дни он работал на двух разных работах, совмещая смены, и на этом основании его трудовой договор был расторгнут. Огунмодеде заявил, что чувствовал себя хорошо в выходные дни и был доволен своей работой.
Однако работодатель не разрешил ему перерабатывать и уволил его. Уборщик обратился в суд с жалобой на несправедливое увольнение и незаконное удержание заработной платы, но суд отклонил его требования.
По решению суда, действия Огунмодеде были признаны незаконными, так как могли представлять угрозу для его здоровья и безопасности, а также нанести ущерб интересам общества. Кроме того, он был признан виновным в том, что не предоставил работодателю полную информацию о второй работе.
Этот случай вновь подчеркивает важность соблюдения трудовых прав и норм рабочего времени. Соблюдение трудового законодательства и организация рабочего времени в здоровом режиме важны для каждого сотрудника и работодателя.