Myunxen aeroportida dron hujumi parvozlarni to‘xtatdi
Germaniyaning Myunxen aeroportida 2 oktyabr kuni kechqurun dronlar tomonidan amalga oshirilgan hujum sababli parvozlar vaqtincha to‘xtatildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
DW nashrining xabar berishicha, mahalliy vaqt bilan soat 22:18 da aeroportda kamida 17 ta reys bekor qilindi. Shuningdek, 15 ta samolyot boshqa aeroportlarga, jumladan Shtutgart, Nyurnberg, Vena va Frankfurtga yo‘naltirildi.
Ushbu favqulodda holat taxminan 3 ming yo‘lovchining parvozi kechikishiga olib keldi. Aeroport faoliyati 3 oktyabr kuni ertalab soat 5:00 dan boshlab tiklandi.
Germaniya politsiyasining ma’lumotlariga ko‘ra, dronlar Myunxen aeroportining yaqinidagi Erding va Freyzing shaharlari osmonida ham uchgan. Ularning harakati soat 21:30 dan yarim tungacha kuzatilgan.
Hozirda tergov ishlari davom etmoqda va qidiruv jarayonida vertolyotlardan foydalanilmoqda. Dronlarning kimga tegishli ekanligi hozircha aniqlanmagan.
Mazkur voqea aeroport faoliyatiga jiddiy ta’sir ko‘rsatgan bo‘lsa-da, tergov jarayoni uzoq davom etishi mumkin. Shuning uchun kelajakda aeroport xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha chora-tadbirlar kuchaytirilishi kutilmoqda.
Yo‘lovchilarning qulayligi va xavfsizligini ta’minlash maqsadida aeroportda nazorat va monitoring tizimlari yanada takomillashtiriladi. Hozirgi vaziyat yuzasidan rasmiylar tomonidan qo‘shimcha ma’lumotlar berilishi kutilmoqda.

Аэропорт Мюнхена остановил рейсы из-за атаки дрона
В аэропорту Мюнхена в Германии 2 октября вечером из-за атаки дронов временно приостановили рейсы. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания DW, по местному времени в 22:18 в аэропорту отменили как минимум 17 рейсов. Кроме того, 15 самолётов были перенаправлены в другие аэропорты, в том числе Штутгарт, Нюрнберг, Вену и Франкфурт.
Это чрезвычайное происшествие привело к задержке рейсов примерно 3 тысяч пассажиров. Работа аэропорта была возобновлена 3 октября утром с 5:00.
По данным полиции Германии, дроны также летали в небе над городами Эрдинг и Фрайзинг, расположенными рядом с аэропортом Мюнхена. Их движение наблюдалось с 21:30 до полуночи.
В настоящее время продолжается расследование, в ходе поисков используются вертолёты. Принадлежность дронов пока не установлена.
Хотя это событие серьёзно повлияло на работу аэропорта, расследование может занять длительное время. Поэтому в будущем ожидается усиление мер по обеспечению безопасности аэропорта.
Для удобства и безопасности пассажиров в аэропорту будут дополнительно усовершенствованы системы контроля и мониторинга. Официальные лица ожидают предоставить дополнительную информацию по текущей ситуации.