Qodirov Shamanovni harbiy tribunalga chaqirdi
Checheniston rahbari Ramzan Qodirov Rossiya Federatsiyasi mudofaa vazirligi tomonidan Chechenistondagi harbiy guruhlarning sobiq qo‘mondoni, general-polkovnik Vladimir Shamanovni chechen xalqiga nisbatan shafqatsizligi uchun harbiy tribunalga tortishni talab qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu talab Chechenistondagi shahar nomlarini o‘zgartirish tashabbusi bilan bevosita bog‘liq bo‘lib, Shamanovning bu boradagi fikrlari Qodirov tomonidan keskin tanqid qilindi. Grozny TV xabariga ko‘ra, Qodirov general Shamanovni “razil, qabih shaxs” deb atagan va u Checheniston urushi davrida chechen xalqiga nisbatan shafqatsiz bo‘lib, erkaklarni dalaga olib chiqib, otib tashlaganini aytgan.
Qodirovning fikricha, Shamanov o‘zini “vatanparvar” deb da’vo qilishga haqqi yo‘q. Qodirov Telegramdagi rasmiy sahifasida ham Shamanovga qarata keskin murojaatlar qilgan, unga harbiy amaliyotlarda qatnashish va Vatan uchun xizmat qilishni taklif qilgan.
U shunday degan: “Tinch aholini tahqirlagan sening ‘boy tajribang’ haqida bizda aniq ma’lumot bor. Dumada o‘tirib, o‘zingni ‘xalq himoyachisi’ deb da’vo qilishga ma’naviy haqqing yo‘q.
Sen tiz cho‘kish va tinch aholi vakillarining o‘ldirilishi, talon-toroj hamda vayronkorliklar uchun chechen xalqidan uzr so‘rashing kerak.” Qodirovning bu bayonoti Chechenistonda nomlarni o‘zgartirishga oid Davlat dumasidagi qonun loyihasi bilan bevosita bog‘liq. U nomlarni “tarixiy nomlarni yo‘q qilish” deb tanqid qilgan.
Davlat dumasining qo‘mita raisi o‘rinbosari, general-polkovnik Vladimir Shamanov esa ushbu tashabbusga qarshi o‘z pozitsiyasini bildirgan. Eslatib o‘tamiz, Vladimir Shamanov 1996-1999 yillarda Chechenistondagi harbiy qo‘mondonlikni boshqargan va shu davrda Rossiya armiyasi uchun muhim strategik qarorlar qabul qilgan.
1999 yilda Rossiya Qahramoni unvoniga sazovor bo‘lgan Shamanov harbiy faoliyati orqali Rossiya va Checheniston o‘rtasidagi munosabatlarni shakllantirishda muhim rol o‘ynagan. Ramzan Qodirovning bu bayonotlari nafaqat ichki siyosatda, balki xalqaro maydonda ham keng muhokamalarga sabab bo‘lmoqda.
Chechen xalqining tarixiy jarayonlari va Qodirovning siyosiy pozitsiyasi doimiy ravishda bahs-munozaralarga sabab bo‘lmoqda. Uning rahbarligi va qarorlari turli nuqtai nazarlardan baholanishda davom etmoqda.

Кадыров вызвал Шаманову в военный трибунал
Глава Чечни Рамзан Кадыров потребовал привлечь к военному трибуналу бывшего командующего военными формированиями в Чечне, генерал-полковника Владимира Шаманова за жестокость по отношению к чеченскому народу, сообщает Zamin.uz.
Это требование напрямую связано с инициативой по переименованию городов в Чечне, и взгляды Шаманова по этому вопросу были резко раскритикованы Кадыровым. По данным Grozny TV, Кадыров назвал генерала Шаманова «озлобленным, подлым человеком» и заявил, что во время чеченской войны он проявлял жестокость по отношению к чеченскому народу, выводя мужчин на поле и расстреливая их.
По мнению Кадырова, Шаманов не имеет права называть себя «патриотом». На своей официальной странице в Telegram Кадыров также обратился к Шаманову с резкими словами, предложив ему участвовать в военных операциях и служить Родине.
Он сказал: «У нас есть точная информация о твоём «богатом опыте» оскорбления мирного населения. Сидеть в Думе и претендовать на звание «защитника народа» у тебя нет морального права.
Ты должен извиниться перед чеченским народом за капитуляцию, убийства мирных жителей, грабежи и разрушения.» Заявление Кадырова напрямую связано с законопроектом в Государственной Думе о переименовании названий в Чечне. Он критиковал это как «уничтожение исторических названий».
Заместитель председателя комитета Государственной Думы, генерал-полковник Владимир Шаманов выразил свою позицию против этой инициативы. Напомним, что Владимир Шаманов руководил военным командованием в Чечне в 1996-1999 годах и в этот период принимал важные стратегические решения для российской армии.
В 1999 году Шаманов был удостоен звания Героя России и сыграл важную роль в формировании отношений между Россией и Чечней через свою военную деятельность. Заявления Рамзана Кадырова вызывают широкие обсуждения не только во внутренней политике, но и на международной арене.
Исторические процессы чеченского народа и политическая позиция Кадырова постоянно вызывают споры и дискуссии. Его руководство и решения продолжают оцениваться с разных точек зрения.